Planując remont mieszkania koniecznie weźmy pod uwagę malowanie ścian. O ile glazurę czy panele podłogowe można z łatwością położyć niemal o każdej porze roku i bez względu na warunki atmosferyczne to już sprawa z odświeżaniem ścian nie wygląda tak prosto.

Oczywiście malowanie ścian to jeden z ostatnich etapów wykańczania czy remontu mieszkania. Należy jednak wziąć pod uwagę całościowy czas przeprowadzanych prac tak, by akurat ta czynność przebiegała w najlepszych warunkach. To ważne nie tylko po to, by zamierzony efekt wizualny był doskonały, ale należy również wziąć pod uwagę właściwości farby i jej zachowanie na ścianie.

Przyjmuje się, iż najlepiej malować ściany wiosną bądź latem, kiedy panuje dosyć wysoka temperatura, idealnie kiedy wynosi 18-21 stopni Celsjusza. Powietrze nie może być wilgotne więc dobrze jest odłożyć prace malarskie w porze deszczowej. Co więcej, wszystkie ściany w pomieszczeniu należy malować przy jednakowym świetle, najlepiej dziennym a w pierwszej kolejności przyda nam się farba do sufitu bowiem to właśnie on powinien być malowany jako pierwszy.

Trzeba pamiętać, by jeszcze przed rozpoczęciem malowania dokładnie wyczyścić ściany, nie może znaleźć się na nich kurz ani innego rodzaju zanieczyszczenia, najlepiej kiedy ściana jest idealnie gładka chociaż istnieją na przykład farby lateksowe, które świetnie zakrywają nawet drobne rysy pokrywając ścianę grubą powłoką.

Najczęściej konieczne jest malowanie ścian co najmniej dwukrotnie, taki zabieg zapewni idealne pokrycie i równomierne rozmieszczenie farby, nawet farba do sufitów, która zazwyczaj jest biała może przy nieumiejętnym wykorzystaniu pozostawić nieestetyczne smugi. Biorąc pod uwagę ten aspekt warto wybrać farby, które charakteryzują się dobrą chłonnością – to takie, których kolejne warstwy można nakładać już po dwóch godzinach.

Należy również przyjąć zasadę, iż każde pomieszczenie trzeba malować „na raz”. Oznacza to, iż jednego dnia, o jednej porze należy nanieść wszystkie warstwy na ściany – tylko w ten sposób będziemy w stanie ocenić efekt i spostrzec ewentualne różnice. Malowanie etapowe może wpływać na wyraźne różnice. Warto również podejmować się wykonywania prac tego rodzaju jedną techniką. Dzięki temu farby lateksowe i innego rodzaju na każdej powierzchni zachowają taką samą przyczepność a powłoka będzie idealnie gładka.

Poprzedni artykułW jaki sposób ożywić nudną kuchnię?
Następny artykuł5 powodów, dla których warto współpracować z architektem wnętrz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj