W każdym gospodarstwie domowym odkurzacz to podstawa w dążeniu do utrzymania porządku. Dzięki niemu możemy w kilka chwil pozbyć się nieczystości. Odkurzacz wraz z powietrzem zasysa niechciany kurz i brud. Z jego pomocą usuniemy potłuczone szkło, rozsypaną mąkę, cukier, wyschnięte błoto, sierść zwierząt i wiele innych zabrudzeń. Odkurzacze są używane głównie do czyszczenia podłóg. Specjalne modele nadają się również do samochodów, mebli tapicerowanych itp.

Odkurzacz tradycyjny (workowy)

Odkurzacze tego typu są ciągle najpopularniejsze wśród użytkowników. Jednakże warto wziąć pod uwagę to, że nie nadają się do domów, w których mieszkają alergicy i osoby walczące z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Przy odkurzaniu tego typu sprzętem, drobinki kurzu unoszą się w powietrzu i mogą podrażniać wrażliwe na nie osoby. Wewnątrz odkurzacza tradycyjnego znajduje się miejsce na worek, w którym zbiera się pochłonięty brud. Na rynku znajdziemy zarówno odkurzacze z wymiennymi workami jednorazowymi, jak i te wyposażone w worki wielokrotnego użytku.

Odkurzacz cyklonowy

Ten rodzaj odkurzacza, to odkurzacz bezrowkowy.  W jego wnętrzu znajduje się specjalny pojemnik, w którym gromadzone są nieczystości. Dzięki odpowiedniemu systemowi filtracji powietrza, z odkurzacza nie wydostają się niechciane pyły. Zatem jest on doradzany dla osób cierpiących na alergie i kłopoty z górnymi drogami oddechowymi.

Odkurzacz ręczny

Doskonale nadaje się do małych zakamarków oraz miejsc trudno dostępnych pozostałym sprzętom. Jest powszechnie używany jako odkurzacz samochodowy. Dobrze sprawdza się również w zastępstwie szufelki i zmiotki. W kilka chwil można nim sprzątnąć okruchy i kurz osiadający na kanapach, sofach i łóżkach. Odświeżymy nim również małe dywaniki oraz usuniemy pajęczyny gromadzące się pod sufitem. W odkurzaczu ręcznym znajduje się specjalny pojemnik na kurz i brud. Niektóre z modeli mogą pracować zarówno na sucho, jak i na mokro.

Odkurzacz piorący

Odkurzacze piorące zapewniają możliwość szybkiego odświeżania wykładzin i dywanów. Oczyszcza je od samej nasady włókna, usuwając wszelki kurz i brud. Większość urządzeń tego typu nadaje się również do czyszczenia mebli tapicerowanych. Z ich pomocą usuniemy plamy i zabrudzenia powstające podczas użytkowania. Odkurzacze piorące Karcher są niezastąpione w pomieszczeniach, w których przebywają osób cierpiące na choroby górnych dróg oddechowych, dla nich unoszący się w powietrzu kurz jest znacznie bardziej drażniący niż dla osób zdrowych. Odkurzacz wodny usuwa dużo więcej zanieczyszczeń niż zwykły.

Odkurzacz centralny

Jest to zupełnie inny sprzęt niż te omówione powyżej. Chcąc go zainstalować potrzebna nam jest cała aparatura, która umożliwi nam korzystanie z niego. Tego typu odkurzacze centralne stosuje się zazwyczaj w nowym budownictwie, w domkach jedno i wielorodzinnych. System sprzątający składa się z: jednostki centralnej, rur ssących(które umieszczone są wewnątrz ścian) oraz gniazd, do których podłącza się specjalną rurę ze szczotką służącą do odkurzania.

Odkurzacz wielofunkcyjny

Coraz częściej pojawiają się na rynku odkurzacze wielofunkcyjne, które dzięki wymiennym częściom działają jak odkurzacz cyklonowy lub ręczny. Można wówczas nim czyścić zarówno dywany i inne podłogi, jak również tapicerkę i pozostałe drobne nieczystości. Najlepszym przykładem takiego odkurzacza jest odkurzacz pionowy dostępny w ofercie sklepu Mango.

Poprzedni artykułWłasna oczyszczalnia ścieków? Jak wykorzystać deszczówkę?
Następny artykułUkład napędowy i transportowy. Tu ważny jest każdy szczegół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj