Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła w domu pasywnym obowiązkowa

Nowoczesne budownictwo zakłada budowanie domów oszczędzających energię elektryczną. Między innymi mogą to być domy pasywne. W takich obiektach mieszkalnych w zasadzie koniecznością jest zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji, najlepiej z rekuperacją, pozwalającą na odzyskiwanie traconego w klasycznych budynkach ciepła.

Czym charakteryzują się domy pasywne?

Dom pasywny jest domem energooszczędnym, którego zużycie energii elektrycznej jest minimalne przez cały rok, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z sezonem grzewczym czy też nie. Dzięki budownictwu pasywnym, eksploatacja budynku staje się mało kosztowna, a właściciel może zdecydowanie zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

W domach pasywnych nie ma potrzeby stosowania tradycyjnych systemów grzewczych i instalacji centralnego ogrzewania z tradycyjnym piecem. Dom ogrzewany jest ekologicznie, między innymi z wykorzystaniem wentylacji z systemem rekuperacji. O takiej instalacji warto pomyśleć już na etapie projektowania i budowania budynku mieszkalnego. Budownictwo pasywne wymaga wykorzystywania materiałów o odpowiednim współczynniku energetycznym, które są droższe od tradycyjnych, ale w przyszłości dom pasywny będzie wymagał do 15 KWh/m2 energii elektrycznej, a nie jak dom tradycyjny – od 90 do 120 KWh/m2 na rok.

Ograniczanie strat ciepła

Kluczowe dla domów pasywnych jest likwidowanie wszelkich mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło. Straty ciepła można ograniczać przy zastosowaniu odpowiedniego systemu wentylacji, która w domu pasywnym jest koniecznością. Wentylacja domu pozwala na zapewnienie domownikom stałego dopływu świeżego powietrza, bez konieczności otwierania drzwi i okien. Powietrze z zewnątrz budynku może być ocieplane przez zastosowany w systemie wentylacji rekuperator.

W domu pasywnym w praktyce nie ma możliwości zastosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, ponieważ dochodzi w niej do dużych strat ciepła. Zastosowanie w takich obiektach rekuperatora pozwala na uzyskanie certyfikatu dla domu pasywnego, potwierdzającego wysoki odzysk ciepła, doskonałą izolację wewnętrzną, odpowiedni spręż i wysoką jakość pracy. Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz, wraz z zanieczyszczeniami i dwutlenkiem węgla. Ciepło to następnie służy do podgrzania powietrza wpadającego do wnętrza domu z zewnątrz. W efekcie w całym domu panuje świeże powietrze, o odpowiednim poziomie temperatury i wilgotności, bez potrzeby otwierania okien. Wpływa to korzystnie na dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *