Kominek w salonie to marzenie wielu osób. Na szczęście, zarówno technologiczne rozwiązania, jak i konkurencyjne ceny nowoczesnych kominków, oraz bilans korzyści podczas ogrzewania domu drewnem sprawiają, że coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Jednak ciepło, zapach żywicy, urocze płomienie to jedno, jeszcze musimy także pamiętać o tym, że kominek trzeba odpowiednio pielęgnować i dbać o to, by był bezpieczny.
Zaproś do domu kominiarza
Oczywiście kominek w domu nie jest zagrożeniem. Współczesne wkłady kominowe, które mają za zadanie szybko nagrzewać się i oddawać ciepło przez dłuższy czas, zamykane są szybą odporną na wysokie temperatury, a sprawny przewód kominowy sprawia, że ciepło dostarczane jest do pomieszczenia, a szkodliwe substancje, czyli między innymi zabójczy czad wydobywają się przez komin. Komin jednak wymaga czyszczenia, dlatego co roku, po ukończeniu sezonu grzewczego należy zaprosić do swojego domu kominiarza, który specjalistycznymi szczotkami przeczyści cały przewód kominowy, udrożniając go i pozbywając się sadzy. Jeśli palimy w kominku także latem, warto by kominiarz dokonał przeglądu także jesienią. Wizyta kominiarza nie jest kosztowna, a zapewni nam bezpieczeństwo, oraz sprawi, że w kominku drewno będzie się łatwo rozpalać i palić równo.
Pozbądź się sadzy i popiołu
My z kolei samodzielnie powinniśmy regularnie oczyszczać wkład kominkowy z sadzy za pomocą szczotki, która zetrze zalegające nieczystości, ale nie poniszczy samej powierzchni wkładu. Do oczyszczania kominka z popiołu można użyć miotełki i szufelki, jednak o wiele łatwiej skorzystać z odkurzacza do kominków, albo specjalistycznego wiadra, pod które podłącza się tradycyjny odkurzacz. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały popiół i niespalone resztki drewna łatwo posprzątać, bez unoszącego się dookoła pyłu.
Nie szoruj szyby!
Czyszczenie szyby do kominków ma raczej znaczenie estetyczne. Sadza, która szybo tworzy na szybach czarne plamy zasłania widok, a przecież w ponure jesienne wieczory lubimy patrzeć na płomienie. Nie wolno jednak szyby czyścić za pomocą nożyka, drucianej szczotki albo chemicznych środków ścierających. Chociaż szyby do kominków są bardzo odporne na wysokie temperatury, to rysy na nich pozostawić można łatwo. Do pozbycia się osadu z szyb najlepiej użyć odpowiedniego preparatu z postaci sprayu lub pianki i postępować zgodnie z opisem na opakowaniu. Pamiętajmy jednak o tym, by po takim czyszczeniu dokładnie wywietrzyć pomieszczenie oraz podczas czyszczenia trzymać dzieci z dala od kominka. Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich elementów domowego kominka możemy nasmarować wszelkie jego ruchome elementy: zawiasy i rączkę drzwi oraz mechanizm przepustnicy.