W czasie wakacji przekonujemy się, że wszystkie dotychczasowe metody schładzania mieszkania nie są tak skuteczne. Zimą zaś dostrzegamy jak wysokie koszty ogrzewania musimy ponosić mimo tego, że nasz dom jest ocieplony, a okna reprezentują wysoki poziom szczelności. Okazuje się, że najlepsze rozwiązania dla domu są od dawna stosowane w przemyśle i budynkach biurowych. Korzyści, jakie można uzyskać instalując w swoim domu wentylację wraz z rekuperatorem są odczuwalne przez okrągły rok. Nie jest to inwestycja sezonowa jak na przykład solary słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe.

Rekuperatory i wentylacje w skrócie

Konstrukcja współczesnej wentylacji pomieszczeń składa się z szeregu elementów. Obudowa powinna pełnić główną drogę dla wymiany powietrza, zapewniając cichą pracę oraz wysoką izolację termiczną. W środku powinny znaleźć się wysokiej klasy wentylatory o długiej żywotności oraz najbardziej interesujący nas rekuperator. Jest to urządzenie umożliwiające odzyskiwanie ciepła z powietrza, które ucieka z budynku. Jego zadanie w całym procesie wentylacji jest o tyle ważne, że dzięki niemu mówimy o zmniejszeniu kosztów ogrzewania w czasie sezonu zimowego, a także wczesnej jesieni. Wykorzystując go w domu wasz sezon grzewczy przesunie się o dobre kilka tygodni i będzie krótszy niż zwykle.

Energooszczędność, która także wiąże się z ekologią również powinna cechować wysokiej jakości wentylację. Jej działanie odbywa się przez 24 godziny każdego dnia i miesiąca. Elementy konstrukcji muszą być trwałe, a elektronika jak najbardziej wydajna i żywotna. Rozmiar tego urządzenia w przypadku instalacji w domu może być bardzo kompaktowy pod warunkiem, że mieszkanie nie ma bardzo dużego metrażu. Zaopatrując się w ten sprzęt u renomowanego producenta lub dystrybutora będziemy mieli pewność trafionego zakupu. Nie mniej ważna jest także gwarancja serwisowa obejmująca wymianę części, które regularnie zużywają się co kilka lat.

 Odzyskiwanie ciepła oraz walczymy z grzybem na ścianach

Za wyłożeniem pieniędzy na taką instalację w domu lub biurze przemawiają faktyczne korzyści uzyskiwane od razu po montażu. Jednym z nich jest zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni w mieszkaniu. Nawet najlepsze okna zawodzą, gdy w mieszkaniu nie ma ruchu powietrza. Łatwo zaobserwować to zimą, kiedy woda skrapla się na szybach. Na ścianach pojawiają się plamy lub czarne ślady powstającego grzyba. Najskuteczniejszym sposobem eliminacji tego problemu jest instalacja wentylacji, która każdego dnia doprowadzi do mieszkania świeże powietrze i usunie nadmiar wilgoci. Dla domów jednorodzinnych najważniejsza będzie wentylacja z odzyskiem ciepła oparta na pracy rekuperatorów. Możliwość oszczędzenia kilkuset złotych to zawsze coś. Wentylacja pozwala zmniejszyć straty ciepła spowodowane jego uciekaniem na zewnątrz budynku. Tym samym zużywamy mniej opału. Ostatnią rzeczą, o której zawsze należy wspominać w kontekście wentylacji, jest lepsze samopoczucie i sen, gdy wymiana powietrza odbywa się na bieżąco.

Poprzedni artykułJakie są sposoby na podmokły teren?
Następny artykułAby magazynowanie było sprawniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj