Tereny podmokłe to takie, na których utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Działki na podmokłych terenach zachęcają niższą ceną oraz bardzo często atrakcyjną okolicą. Budowa domu na terenie podmokłym wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Dowiedz się, jak zagospodarować taki teren i przygotować się do budowy domu.
Jak sprawdzić, czy teren jest podmokły?
Działki, na których występuje wysoki poziom wód gruntowych, znajdują się najczęściej w malowniczych, podmiejskich okolicach. Tereny podmokłe często są mało zamieszkałe, za to bogate w roślinność i świeże powietrze. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o zakupie, należy ją dobrze przemyśleć i co najważniejsze, nie kierować się emocjami, które bywają złym doradcą. Dobrze jest sprawdzić, czy dla danego obszaru zostało sporządzone badanie poziomu wód gruntowych.
Najlepszym wyjściem jest zatrudnienie geologa, który sprawdzi:
- jaki jest stan gruntu na działce, na której chcemy postawić dom marzeń,
- czy w ogóle na danym terenie można postawić budynek mieszkalny.
Potencjalnego inwestora nie może zmylić sąsiedztwo innych domów. To, że istnieją w okolicy inne budynki mieszkalne, nie oznacza, że na danej działce również da się wybudować dom. Dobrze jest przy okazji wypytać ludzi mieszkających w okolicy, czy nie zdarzają się lokalne podtopienia, szczególnie wiosną i czy w określonych porach roku poziom wód nie podnosi się na tyle, aby stanowić zagrożenie dla nowo wybudowanego budynku. Woda na działce budowlanej nie skazuje od razu naszego planu na porażkę. Warto jednak wiedzieć wcześniej, czy upatrzony przez nas teren jest podmokły, aby odpowiednio się przygotować.
Korzyści badania poziomu wód gruntowych
Nowoczesne metody badawcze, które bazują na komputerowej obróbce próbek ziemi, są bardzo dokładne. W dokumentacji podsumowującej otrzymasz informacje:
- jak zmienia się poziom wód w określonych porach roku oraz w zależności od intensywności opadów na danym terenie,
- o głębokości na jakiej znajdują się wody gruntowe oraz jaki mają one wpływ na budynek, który w przyszłości powstanie,
- czy można przystąpić do budowy.
Badania kończą się podaniem wniosków oraz zaleceń.
Jak utwardzić podmokły teren?
Jeśli okaże się, że teren nie jest bardzo podmokły, wystarczającym zabiegiem będzie dowiezienie ziemi, która pozwoli wyrównać teren.
Ile nawieźć ziemi na działkę?
Kilkadziesiąt wywrotek piasku oraz gruzu powinno okazać się pomocne. Wszystkie prace należy wykonywać po konsultacji z geodetą, ponieważ potrafi on ocenić, czy tego typu zabieg będzie wystarczający, czy przykładowo dodatkowo wystąpi konieczność usunięcia górnych warstw ziemi przed dokonaniem nasypu (dowóz gruzu zamówimy np. na Skiprex.com). Rozwiązaniem może również okazać się postawienie domu na podwyższeniu.
Na terenach podmokłych często koniecznością jest drenaż opaskowy. Polega on na wkopaniu w grunt specjalnych rur, dzięki czemu nadmiar wody może zostać odprowadzony poza obręb budynku.
Architekt na podstawie badań przedstawionych przez geodetę stworzy projekt zagospodarowania terenu wokół domu, czyli gdzie można wybudować szambo, czy też studnię oraz gdzie i jaką roślinność można posadzić. Dobrym pomysłem jest w miejscach, w których okresowo zbiera się woda, zrobić przydomowe oczko wodne lub też mały staw.
Podmokły teren na działce – jak przygotować się do budowy domu
Do postawienia domu na podmokłym terenie należy się gruntowniej przygotować. Przede wszystkim dobrać projekt domu, który będzie przystosowany do warunków panujących na działce lub też taki, który da się do nich zaadaptować. Sama budowa nie należy również do najprostszych. Oto kilka wskazówek:
- beton musi być mocniejszy i co jeszcze istotniejsze, musi szybciej ulegać wiązaniu,
- ściany fundamentowe najlepiej ocieplać nienasiąkliwym materiałem, typu styrodur,
- do izolacji ław pionowych najlepiej zastosować lepik,
- podmokły teren może prowadzić do osiadania budynku a w konsekwencji do pęknięć, dlatego też dobrze jest stabilizować konstrukcję narożników słupkami wzmacniającymi oraz wieńcem na szczycie fundamentu,
- nie jest wskazane budowanie piwnic, ponieważ obciążają budynek,
- lepiej na tego typu terenie stawiać domy o lekkiej konstrukcji. Dlatego też poleca się wznoszenie domów w konstrukcji szkieletowej na mocnym fundamencie monolitycznym.