Posiadanie pięknego i funkcjonalnego domu jest uzależnione od odpowiedniego zaplanowania jego budowy. Wszystko musi być zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Warto jest zatem przed rozpoczęciem budowy zaplanować i w pełni przeanalizować każdy krok, aby uniknąć problemów i konieczności przeznaczenia większej ilości pieniędzy.

Najpierw formalności

Podstawowym dokumentem, bez którego budowa domu nie jest możliwa jest pozwolenie na budowę domu. Wiąże się to z dużą ilością papierkowej roboty, co zmusza nas do częstego odwiedzania urzędów. Ponadto przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę domu należy także dołączyć do niego akt własności nieruchomości, dokument, który poświadcza, iż uzyskaliśmy możliwość dysponowania tą nieruchomością w celach budowlanych, a także projekt domu.

Fundamenty

Po uporaniu się z papierkową robotą można rozpocząć kolejny etap budowania domu. Po zatrudnieniu fachowców, należy odpowiednio zabezpieczyć teren budowy, poprzez jego ogrodzenie. Kolejnym etapem jest wytyczenie budowy w terenie przez geodetę. Sprawdzi on także poziom wód gruntowych, dzięki czemu uzyskamy pewność, że teren podmokły nie zagraża naszej konstrukcji. Następne prace wykonują przede wszystkim ciężkie maszyny, które zajmują się gruntem. Chodzi o budowę fundamentu, izolację ścian fundamentowych,a także rozprowadzenie kanalizacji.

Czas na mury!

Jeśli mamy już fundamenty, możemy przejść do stawiania murów. Towarzyszyć temu będzie również powstanie więźby, wykonanie schodów żelbetowych oraz pokrycie dachu. Na tym etapie należy zachować szczególną uwagę, ponieważ od tych elementów zależy odpowiednia konstrukcja domu. Po wykonaniu tych wszystkich czynności czas na jedno z najtrudniejszych do wykonania zagadnień konstrukcyjnych, czyli pokrycie dachu. Należy wziąć pod uwagę jego odpowiednie zabezpieczenie, aby zapobiegał zawilgoceniu dachu, co powoduje utratę dużej ilości ciepła. Warto użyć membran dachowych, które stanowią ochronę dla termoizolacji. Ponadto membrana dachowa charakteryzuje się dużą paroprzepuszczalnością i wytrzymałością na uszkodzenia fizyczne, takie jak rozerwania. Zatem jej zamontowanie pozwoli na oszczędzenie energii przeznaczonej na ogrzewanie domu, ponieważ ułatwia wysychanie często występujących zawilgoceń. Wysokiej jakości membrany dachowe oferuje firma www.isocell.at/pl.

Pamiętaj o ogrodzeniu

W trakcie budowy domu warto przeznaczyć trochę czasu na zaplanowanie ogrodzenia – tego jak będzie wyglądało, jakich materiałów użyjemy i w którym miejscu powstanie podjazd lub brama (sprawdź oferty – https://makpol.wroclaw.pl/) Najprostsze ogrodzenie posesyjne do domu jednorodzinnego możemy wykonać z siatki. Mamy też do wyboru bardzo ozdobne płoty lub odgradzające nas od sąsiadów parkany. Ogrodzenie może być metalowe, drewniane lub betonowe. Dowiedz się więcej o tym, jak zrobić ogrodzenie.

Instalacje wewnętrzne

W kolejnym etapie montowane są wszelkie instalacje: wodno – kanalizacyjna, gazowa, grzewcza, telefoniczna, telewizyjna, elektryczna. Montowanie instalacji wymaga ogromnej ostrożności, ponieważ błędy popełnione na tym etapie mogą wiązać się z poświęceniem większej ilości czasu na poprawki, których można uniknąć. Następnym krokiem jest wykonanie tynkowania, a także wylewanie podłóg.

Wykończenie domu

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych, należy zabrać się za prace montażowe, czyli instalacje okien i drzwi. Po ich wstawieniu można zabrać się za elewacje domu, czyli ocieplanie i tynkowanie. Na końcu wewnątrz budynku umieszczane są urządzenia grzewcze.

Zwieńczeniem budowy domu jest oczywiście wprowadzenie się do niego, ale zanim to nastąpi, należy wykonać ostateczne prace wykończeniowe, takie jak wstawienie drzwi wewnętrznych, wykończenia ścian i podłóg, no i oczywiście wszelkie czynności związane z zaplanowaną wcześniej aranżacją wnętrza.

Na końcu również czeka nas trochę papierkowej roboty – dokumenty związane z zakończeniem budowy. Po jego uzyskaniu, budynek jest gotowy do przeprowadzki!

Poprzedni artykułAtrakcyjne zagospodarowanie miejsca na działce
Następny artykułIndustrialne wnętrze mieszkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj