Spawanie metodą MMA, czyli spawanie łukowe ręczne elektrodą otuloną. Jest to proces, który stapia elementy ciepłem łuku elektrycznego topliwej elektrody otulonej i materiału spawanego. By to wykonywać, należy być odpowiednio wykwalifikowanym w posługiwaniu się sprzętem. Na czym dokładnie polega spawanie metodą MMA?

Rdzeń elektrody otoczony jest otuliną. Pomiędzy nim a spawanym materiałem znajduje się rozgrzany łuk elektryczny.  Elektrodą posługuje się spawacz, który ustawia ją pod odpowiednim kątem i ręcznie przesuwa ją wzdłuż linii spawania. Ciepło łuku tworzy spoinę, na którą składają się rdzeń metaliczny elektrody, składniki metaliczne otuliny i stopione brzegi materiału. Dowiedz się, gdzie możesz skorzystać z usług spawania w Warszawie: http://www.mireko.pl/slusarstwo/.

Odpowiednie Elektrody otulone do spawania metodą MMA

Elektrody otulone przeznaczone do spawania metodą MMA składają się z dwóch najważniejszych elementów. Pierwszym z nich jest rdzeń, czyli metaliczna część, która zazwyczaj jest w postaci drutu pełnego, proszkowego, lanego bądź spiekanego. Wykonywane są one ze stali niskowęglowej.

Drugą częścią jest wymieniona już otulina. W jej skład wchodzą surowce mineralne – najczęściej żelazo, mangan, tytan czy glinokrzemian, a także żelazostopy, metale i składniki organiczne takie jak: celuloza, mączka drzewna, krochmal czy dekstryna. Do najważniejszych funkcji otulin zalicza się ochrona łuku przed atmosferą, wtłacza w miejsce spawania pierwiastki odtleniające, które wiążą azot i rafinują spoinę, a także wytwarzają specjalną powłokę żużlową nad nią i regulują jej skład chemiczny.

Ogólnie elektrody dzieli się na kwaśne, zasadowe, rutylowe, utleniające i celulozowe.

Zalety procesu spawania metodą MMA

Cały proces zależy od umiejętności spawacza. Od niego zależy natężenie prądu, długość i napięcie łuku, prędkość spawania oraz wielkość elektrody i jej położenie. Do zalet takiej metody należą zdecydowanie możliwość łączenia różnych rodzajów metali i stopów, a także możliwość spawania w każdej pozycji – nawet w warunkach poza warsztatowymi.

Równie ważna jest tutaj wysoka jakość spoin, a także dobre własności mechaniczne i możliwość łączenia zarówno cienkich, jak i grubych elementów. Kurs spawania metodą MMA, jest niezbędny do osiągnięcia wymaganych kwalifikacji spawalniczych, tak aby sprzęt na którym będziesz pracował był prostych w obsłudze. Spawarki są lekkie i łatwe do przenoszenia.

Poprzedni artykułTechniki polerowania i gratowania powierzchni
Następny artykułOdkurzacze przemysłowe – jaki warto wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj