Piec kominkowy, zwany inaczej piecem wolnostojącym lub kozą, to alternatywa dla tradycyjnego kominka. Obok funkcji grzewczych, pełni również rolę dekoracyjną. Poniżej przeczytasz o tym, jak działa piec kominkowy, kiedy warto się na niego zdecydować oraz o czym pamiętać podczas jego montażu.
Jak zbudowany jest piec wolnostojący?
Piece wolnostojące dostępne są w bardzo różnych kształtach, dzięki czemu dopasować je można pod względem stylu do urządzanego wnętrza. Zazwyczaj wykonywane są z żeliwa, spotkać można także urządzenia stalowe, a nawet takie obłożone pięknymi kaflami ceramicznymi. Najlepszymi parametrami w tym zestawieniu cechuje się żeliwo – ma ono naturalną zdolność do akumulowania ciepła. Piec stalowy wybierany jest za to chętnie ze względu na nowoczesną, prostą stylistykę. Kominki z kaflami ceramicznymi to urządzenia wyjątkowo stylowe, doskonale pasujące do wnętrz rustykalnych. Oprócz obejrzenia kozy od zewnątrz, warto zajrzeć również do jej wnętrza. Palenisko może być wyłożone szamotem lub wermikulitem. Pierwszy z wymienionych materiałów akumuluje ciepło, drugi pełni funkcję izolatora i tym samym polepsza proces spalania.
Radiacja i konwekcja, czyli o tym, jak działa koza
Podczas procesu spalania zachodzą dwa zjawiska, dzięki którym pomieszczenie zostaje ogrzane. Pierwszym z nich jest radiacja, drugim zaś konwekcja. Piece radiacyjne najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach dużych, otwartych. W przypadku mniejszych pomieszczeń lepiej sprawdzą się urządzenia konwekcyjne, wykorzystujące zasadę grawitacyjnego unoszenia się ogrzanego powietrza. Obecnie większość pieców wolnostojących dostępnych na rynku łączy zalety obydwu tych rozwiązań. Kozy radiacyjno-konwekcyjne oddają ciepło do pomieszczenia jednocześnie przez radiację (przód i góra kominka) i konwekcję (ścianki boczne oraz plecy).
Koza a ogrzewanie
Piece kominkowe to urządzenia o mniejszych możliwościach niż tradycyjne kominki. Nie można podłączyć do nich przewodów rozprowadzających ciepło po całym domu. Kozy ogrzewają najbliższą okolicę, a więc zazwyczaj jedno pomieszczenie – salon czy kuchnię. Dlatego też pełnią zwykle rolę ogrzewania uzupełniającego.
Kiedy warto zdecydować się na piec wolnostojący?
Piec kominkowy to najlepsze wyjście w przypadku wnętrz już urządzonych, w których budowa kominka wymagałaby gruntownej przebudowy. Montaż kozy jest szybki i praktycznie bezproblemowy. Urządzenie to dobrze sprawdzi się również tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjny kominek. Jest to dobre wyjście także wtedy, gdy szukamy skutecznego sposobu na okresowe dogrzanie wnętrza.
Zasady montażu pieca kominkowego
Aby palenie w piecu kominkowym było bezpieczne, koniecznie należy zwrócić uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie jej montażu, a następnie użytkowania. Kozę należy podłączyć do przewodu kominowego, a miejsce, w którym zostanie ustawiona, odpowiednio zabezpieczyć. Dobrze jest ustawić piec na podeście z niepalnego materiału: może być to kamienna płyta, płytki ceramiczne, klinkier lub beton. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza powinny być odsunięte od nagrzewającego się do wysokich temperatur urządzenia na odpowiednią odległość, która określona jest zazwyczaj przez producenta. Szczególnie uważać należy na przedmioty wykonane z materiałów łatwopalnych.
Piec kominkowy to ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Pamiętajmy, by sprawdzić, czy postawienie go w konkretnym miejscu jest bezpieczne i praktyczne.