Materiały budowlane niebezpieczne dla zdrowia – jak je rozpoznać?

Które materiały budowlane są szczególnie szkodliwe? Po czym rozpoznać to, że dany produkt może stwarzać zagrożenie dla zdrowia? Których składników lepiej unikać? Czytaj dalej, by się przekonać!

Budowa nowego domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Warto zatem dokładnie przemyśleć każdy aspekt po to, by nasza nowa siedziba mogła być bezproblemowo używana przez długie lata. W tym celu należy również zadbać o zdrowie: niektóre z materiałów budowlanych mogą bowiem cechować się szkodliwością, która nie odbije się na stanie ciała członków rodziny. Jak zatem rozpoznać „prozdrowotny”, dobrej jakości materiał budowlany?

Materiały legalne to materiały bezpieczne

Dopuszczone do obrotu rynkowego materiały budowlane są zawsze badane pod kątem ewentualnej szkodliwości dla zdrowia. Tyczy się to jednak wyłącznie surowców, które obecne są w obrocie legalnym. Jeżeli dany materiał cechuje się ewentualną szkodliwością, producent ma obowiązek poinformować o tym w czytelny i wyraźny sposób, podobnie zresztą jak o środkach ostrożności, które należy zachować, stosując ten czy ów surowiec.

Niebezpieczne również pasywnie

Materiały budowlane mogą szkodzić zarówno wtedy, gdy się je stosuje, jak również podczas pasywnego użytkowania przestrzeni, na których zostały one wykorzystane. Drugi aspekt tyczy się zwłaszcza materiałów podnoszących poziom promieniowania jonizującego wokół nich. Szczególną ostrożność należy przedsięwziąć wtedy, gdy jesteśmy narażeni na kontakt z substancjami nieznanego pochodzenia. W przypadku produktów nabywanych poprzez legalne sieci dystrybucji ryzyko jest raczej niewielkie, ale wiedza o ewentualnej szkodliwości może tylko pomóc.

Szkodliwe w bezpośrednim kontakcie

Do najbardziej szkodliwych dla zdrowia materiałów budowlanych zaliczyć można przede wszystkim te, które oddziałują bezpośrednio na organizm przy bliższym kontakcie z nimi. Pył i/lub opary generowane przez tego typu środki jest wchłaniany przez organizm, a następnie osadza się na wewnętrznych narządach. Pod tym względem szczególnie szkodliwe są materiały zawierające w swoim składzie różnego rodzaju popioły. Najlepszym przykładem będzie tutaj działanie azbestu, a także rozpuszczalników organicznych używanych w farbach.

Sztuczne domieszki stwarzają zagrożenie

Równie szkodliwe, co dwie wyżej wymienione substancje, mogą być również formaldehydy obecne w płytach drewnopochodnych, a także chlorek winylu używany do produkcji syntetycznych materiałów wykończeniowych (okien, wykładzin, paneli i innych). Ostrożność należy również zachować podczas pracy ze styropianem ze względu na używany do jego produkcji styren. Działanie rakotwórcze wykazują zaś tak zwane węglowodory aromatyczne, wydzielane podczas spalania wielu substancji pochodzenia syntetycznego.

Jakie materiały budowlane są bezpieczne dla zdrowia?

Na drugim biegunie leża materiały budowlane nie stwarzające zagrożenia dla zdrowia. Należą do nich przede wszystkim te produkty, do których wyprodukowania nie wykorzystywano chemii, a jedynie naturalne surowce poddawane takim też metodom obróbki. Zaliczyć do nich można przede wszystkim bloczki wykonane z silikatów (mieszaniny wapieni i piasków). Beton komórkowy wypada równie dobrze, chociaż w jego produkcji wykorzystuje się detergenty. Również wykorzystywane do budowy dachów drewno suszone komorowo jest całkowicie bezpieczne ze względu na brak konieczności impregnacji.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *