Strona główna Remont Jak założyć w domu instalację elektryczną?

Jak założyć w domu instalację elektryczną?

74
zakładanie instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna powinna być bezpiecznym i sprawnie działającym systemem, dlatego też konieczny jest przemyślany dobór poszczególnych jej elementów. Istotne jest również prawidłowe ich rozmieszczenie. Krok po kroku, wyjaśnimy kwestie związane z zakładaniem instalacji.

Przed rozpoczęciem prac warto zadać sobie kilka pytań:

  1. Gdzie w domu umieszczone będą sprzęty wymagające dostępu do gniazdka? Dobrze zaznaczyć sobie te miejsca białą kredą dla lepszej wizualizacji.
  2. W których pomieszczeniach należy zachować zapas elektryczny? Zazwyczaj w kuchni, gdzie okazyjnie podłącza się małe sprzęty AGD.
  3. Jakie będzie zapotrzebowanie na moc w domu? Należy dodać do siebie sprzęty zainstalowane na stałe, jak ogrzewacze przepływowe czy kuchenki oraz używane okazyjnie, jak koce elektryczne czy grzejniki.

Oprócz udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania, warto również dokładnie zapoznać się z poszczególnymi elementami składowymi instalacji elektrycznej, na które należy zwrócić szczególną

uwagę przed rozpoczęciem prac związanych z jej montażem.

Rozdzielnica z bezpiecznikami

To właśnie w tym miejscu zaczyna się instalacja elektryczna domu lub mieszkania. W budynkach mieszkalnych mogą być stosowane zarówno rozdzielnice wnękowe jak i natynkowe. Powszechnie wykorzystuje się rozdzielnice licznikowe mające formę skrzynki.

Fundamentalną częścią rozdzielnicy są rzecz jasna bezpieczniki. Ich zadaniem jest wyłączenie obwodu elektrycznego w przypadku przepływu prądu o zbyt dużym natężeniu

  • Najstarszym typem tego zabezpieczenia jest bezpiecznik topikowy. W jego wnętrzu znajduje się cienki drucik, który ulega stopieniu przy nadmiernym obciążeniu obwodu przerywając przepływ prądu. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana podzespołu na nowy.
  • Nieco bardziej współczesnym rozwiązaniem będą bezpieczniki automatyczne. Wyposażone są one w specjalny układ stykowy oraz wyzwalacze, które rozłączają cały układ w przypadku przepływu prądu o nadmiernym natężeniu. Efektem tego jest wyrzucenie na zewnątrz tzw. przycisku załączającego. Po naprawieniu usterki wystarczy wcisnąć przycisk. Bezpieczniki automatyczne są dużo bardziej trwałe od topikowych.
  • Jeżeli jednak zależy nam na najlepszych i najbardziej nowoczesnych podzespołach, to warto wybrać tzw. wyłączniki nadprądowe. Chronią one poszczególne obwody elektryczne przed skutkami przepływu prądów zwarciowych i przeciążeniowych.

jak założyć instalację elektryczną w domu

Obok wyłączników nadprądowych rozdzielnica powinna posiadać również:

  • rozłączniki izolacyjne – rozłączają całą instalację, są przydatne podczas remontu czy dłuższego wyjazdu,
  • wyłączniki różnicowoprądowe – chronią przed porażeniem prądem,
  • ochronniki przeciwprzepięciowe – odpowiadają za obniżenie wartości przepięć w instalacjach elektrycznych, ich zadaniem jest ochrona przyłączonego do nich sprzętu RTV i AGD.

Okablowanie

Dobierając przewody do instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę:

  • przewidywane obciążenie,
  • rodzaj pomieszczenia,
  • konstrukcję budynku,
  • sposób ułożenia przewodów.

kable w domowej instalacji elektrycznej

Poszczególne rodzaje przewodów różnią się między sobą budową, materiałem, z którego wykonana jest żyła przewodząca oraz samą izolacją. Żyły wykonuje się z aluminium lub miedzi. Izolacja zbudowana jest najczęściej z polwinitu. W budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się przewody z żyłami o przekroju od 1 do 300 mm2.

Do instalacji podtynkowych należy wybrać przewody jednożyłowe typu DY i LY. W przypadku instalacji wtynkowej najlepszym rozwiązaniem są przewody płaskie typu YDYt oraz YDYp. Duża dowolność panuje przy zakładaniu instalacji natynkowej. Tutaj sprawdzają się zarówno przewody jednożyłowe jak i wielożyłowe.

Gniazda, wtyczki oraz włączniki

W przypadku instalacji tworzonych w budynkach mieszkalnych stosuje się wyłącznie gniazda jednofazowe wyposażone w styk ochronny. Jeśli planowane jest prowadzenie instalacji w listwach przypodłogowych, należy pamiętać, aby gniazda wtyczkowe instalować bezpośrednio nad nimi. Gniazda instalowane w pokojach powinny znaleźć się na wysokości od 0,4 do 0,85 m. W kuchni pułap ten jest określony dużo bardziej precyzyjnie i wynosi 0,85 m.

Słów kilka warto poświęcić także łazience. W jej przypadku dobrym pomysłem jest zastosowanie gniazd oraz włączników bryzgoszczelnych (posiadających osłonę z tworzywa sztucznego). Włącznik światła najlepiej jest umieścić na zewnątrz pomieszczenia. To dosyć powszechna praktyka, która w żaden sposób nie odbija się na funkcjonalności łazienki.

Przeczytaj także: Jak ocieplić bramę garażową?

Zasady układania instalacji elektrycznej

Wybór odpowiednich podzespołów to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest prawidłowe ich rozplanowanie. Tworząc instalację elektryczną w swoim mieszkaniu należy wyodrębnić kilka obwodów. Będą to kolejno:

  • obwód oświetlenia
  • obwód gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia,
  • obwód gniazd wtyczkowych w łazience,
  • obwód gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni,
  • obwód gniazd wtyczkowych do odbiorników, które wymagają indywidualnego zabezpieczenia.

Odpowiedni projekt oraz montaż instalacji elektrycznej, tak by była ona bezpieczna dla mieszkańców domu nie jest łatwym zadaniem. Każde pomieszczenie wymaga indywidualnego podejścia i planu, dlatego też warto zwrócić uwagę na pewne uniwersalne zasady, którymi należy się kierować w trakcie montażu instalacji:

  1. Ile obwodów powinno znaleźć się w mieszkaniu? Ilość ta jest zależna od liczby i mocy odbiorników oraz wielkości mieszkania. W lokalach o powierzchni do 45 m2 można ograniczyć się do 4 obwodów. Powyżej 75 m2 liczba obwodów może wzrosnąć nawet do 7. Warto pamiętać, aby do jednego obwodu przyłączać nie więcej niż 10 gniazd.
  2. Rozdzielnica z „bezpiecznikami” powinna być umieszczona w miejscu, które nie będzie utrudniać bezpośredniego dostępu oraz obsługi.
  3. Bardzo ważny jest również sposób prowadzenia przewodów w poszczególnych pomieszczeniach. Należy je układać w bezpiecznej odległości od krawędzi okien i drzwi. Przewody zawsze należy prowadzić pionowo oraz poziomo. Niedopuszczalne, aczkolwiek często spotykane (z uwagi na oszczędność kabli), jest prowadzenie przewodów „po skosie”.
  4. W obrębie jednego pomieszczenia przewód zasilający powinno się prowadzić „od gniazda do gniazda”. Dzięki temu uzyskuje się układ pierścieniowy. Ma on fundamentalną zaletę. Uszkodzenie przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia napięcia we wszystkich gniazdkach.
  5. Przewody elektryczne należy łączyć tylko w specjalnych puszkach instalacyjnych. Nie można pokrywać ich tynkiem, aby nie utrudniać dostępu do instalacji. Łączenie przewodów, powinno odbywać się tylko z użyciem specjalnych złączek. Pod żadnym pozorem nie wolno łączyć kabli poprzez skręcanie żył. Jest to bardzo niebezpieczne, a dodatkowo ogranicza kontrolę nad połączeniami. Ponadto standardem jest układanie przewodów powyżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w odległości przynajmniej 10 cm od rur gazowych.

gniazdka w instalacji elektrycznej

Powyżej przedstawiliśmy informacje, które powinny stanowić podstawę i pozycję wyjściową do planowania instalacji elektrycznej. Dzięki tym poradom stworzenie sprawnej i przede wszystkim bezpiecznej instalacji w domu, stanie się z pewnością nieco prostszym zadaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto przed rozpoczęciem prac, skonsultować wybrane kwestie z fachowcem.