gładź bezpyłowa gładź na mokro

Gładź bezpyłowa – jak ją nałożyć?

Przed położeniem nowej gładzi powstrzymuje Cię wizja uciążliwego pyłu i długotrwały czas pracy? Gładź bezpyłowa pozwoli Ci uniknąć szlifowania suchej powierzchni, przez co zapomnisz o pylenie, a także znacznie skrócisz proces gładzenia ścian. Dowiedz się, jak nałożyć gładź na mokro i ułatw sobie prace wykończeniowe.

Gładź bezpyłowa – idealna do remontu mieszkania

Pylenie gładzi gipsowej jest uciążliwe szczególnie wtedy, gdy podczas remontu mieszkania lokatorzy nie mają możliwości przeniesienia się na kilka dni w inne miejsce. Prawdziwy problem pojawia się wówczas, gdy ktoś z nich jest bardzo wrażliwy na pył lub cierpi na alergię lub astmę. Na szczęście innowacyjne technologie wykończeniowe pozwoliły opracować gładź bezpyłową.

Na czym polega technologia gładzi na mokro?

Technologia kładzenia gładzi bezpyłowej została zaczerpnięta ostatniej fazy obróbki tynków gipsowych, czyli gąbkowania i ściągania mleczka. Gładź wymaga jednak znacznie cieńszej warstwy (około 2 mm), dlatego gładką powierzchnię da się w jej przypadku osiągnąć bez szlifowania.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Gładź bezpyłową należy nakładać dokładnie, dbając o każdy etap prac. Jak przedstawiają się kolejne kroki kładzenie gładzi na mokro?

 • Podstawa to zagruntowanie powierzchni.
 • Zaprawę należy przygotować według proporcji zalecanych przez producenta gładzi.
 • Następnie uzupełniamy ubytki i nierówności.
 • Przychodzi kolej na gładź, którą wykładamy na podłoże i wstępnie ją rozprowadzamy.
 • Następnie odczekujemy, aż gładź osiągnie wstępną twardość. Upewniamy się poprzez przyłożenie do niej dłoni – jeśli nie przywiera, wówczas można przejść do kolejnego etapu.
 • Powierzchnię zwilżamy wodą, a następnie zacieramy, używając gąbki – w ten sposób wyciągamy z niej mleczko.
 • Czekamy, aż gładź zmatowieje, po czym szpachlą fasadową lub pacą wygładzamy powierzchnię.

Gładź bezpyłowa – zalety

Największa zaleta tego rozwiązania to brak trudnego do usunięcia pyłu. Ponadto pozwala przejść do malowania już w ciągu jednego dnia od skończenia prac. Gładź na mokro jest odpowiednio wytrzymała i nie uszkadza się podczas użytkowania.

Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

2 comments

 1. Avatar Agata pisze:

  Dla alergików gładź bezpyłowa to najlepsze rozwiązanie!

  • Avatar Jarek. pisze:

   Niby proste 🤔 to w przypadkach równych ścian, a jeśli mamy stare nie równe ściany a zależy nam na ich wygładzeniu to jak sobie poradzimy z gładzeniem pacą 🤔??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.