Strona główna Podłogi Listwy przypodłogowe – specyfika i montaż

Listwy przypodłogowe – specyfika i montaż

68
Listwy przypodłogowe – specyfika i montaż

W każdym domu, gdzie mieszkańcy decydują się na wymianę podłogi, mają oni do wyboru kilka jej rodzajów. Niezależnie jednak za pomocą czego postanowią ją pokryć (drewniane deski, panele itp.), najlepszym ukoronowaniem ich pracy oraz elementem dopełniającym estetykę będą niewątpliwie odpowiednie listwy przypodłogowe. Detal ten jest bardzo istotny przy budowaniu odpowiedniego wyglądu wszystkich wnętrz. Od jego wyboru zależy również charakter pomieszczenia, w którym został umieszczony. Decyzja nie jest tu prosta. Czym jednak są listwy przypodłogowe?

Specyfika produktu

Po pierwsze należy zauważyć, iż miejsce, gdzie krawędź ułożonej podłogi ma styczność ze ścianą to wbrew pozorom bardzo widoczne miejsce. Listwy przypodłogowe, których przeznaczeniem jest znaleźć się właśnie w tej strefie, muszą posiadać szereg cech by dobrze spełniały swoje zadanie.

Listwy przypodłogowe idealne nadają się do maskowania szczeliny dylatacyjnej – jest to odstęp od ściany mający zadanie zapobiegać wybrzuszaniu się podłogi – powstałej na skutek położenia podłogi to podstawa. Ważna jest więc grubość listwy.

Bardzo istotna kwestia dla estetyki mieszkania jest również odpowiednia ochrona przez zabrudzeniami. Listwy przypodłogowe doskonale spełniają tą funkcję. Odkurzając lub myjąc podłogę niezwykle łatwo o nieumyślne zabrudzenie ścian. Dzięki listwom przypodłogowym ten problem zostaje w dużym stopniu ograniczony.

Funkcje listwy przypodłogowej

Jest wiele różnego rodzaju firm produkujących ten element dekoracyjny. Niemal wszystkie jednak wyroby z tego asortymentu posiadają ponadto jeszcze jedną arcyciekawą funkcję.

Ich budowa bowiem jest przystosowana do tego, by użytkownik mógł schować za nimi kable, które mogły by wyglądać nieestetycznie pozostawione luzem na podłodze. Nierzadko jest to ratunek dla tych, którzy niedokładnie rozplanowali położenie gniazd elektrycznych w swoim pokoju i w przeciwnym razie potrzebowali by mało reprezentacyjnie wyglądających przedłużaczy.

Ukoronowaniem zbioru funkcji listew przypodłogowych jest tzw. domknięcie pierwszej fazy aranżacji pomieszczenia. W przypadku dobrego wyboru tych elementów otrzymujemy wrażenie harmonii w miejscu przejścia podłogi w ścianę. Idealnym wariantem jest spasowanie ich również z drzwiami w pomieszczeniu.

Montaż listew przypodłogowych

Najbardziej popularna metoda montażu listew przypodłogowych polega na przybiciu ich lub przykręceniu do ściany za pomocą kołków lub wkrętów – do płyty GK. Jest to bardzo efektywny sposób na mocowanie listew, jednak istnieją także inne o podobnej skuteczności.

Listwy przypodłogowe możemy również przykleić do ściany za pomocą specjalnego silikonu lub pianki poliuretanowej. Z uwagi na proces rośnięcia występujący podczas stosowania pianki, zaleca się ją bardziej doświadczonym osobom. Istotne jest tu bowiem odpowiednie ocenienie momentu kiedy pianka przestaje puchnąć jednak jeszcze nie zastyga.

W tym momencie należy przykleić listwę do ściany, gdyż w przeciwnym wypadku zdolności wiążące spoiwa albo nie zadziałają, albo pianka urośnie po zamontowaniu i powstanie nieestetyczna szczelina. Na czas schnięcia warto przygotować sobie, coś czym będziemy mogli docisnąć listwę do ściany.