Nie da się ukryć, że styl industrialny systematycznie zdobywa popularność w naszym kraju. Jego cechą charakterystyczną jest chłód i prostota. Jak się okazuje dużą rolę w aranżacjach industrialnych odgrywają płytki ceramiczne. Za chwilę przedstawimy pokrótce pomysły na ich zastosowanie w tego typu wnętrzach.

Specyfika stylu industrialnego

Styl industrialny zachwyca przede wszystkim prostotą oraz dużymi przestrzeniami. Charakterystyka ta idealnie pasuje do, coraz bardziej popularnych w naszym kraju, loftów. Są to apartamenty tworzone na wzór powierzchni mieszkalnych aranżowanych w starych, pustych magazynach. Moda na tego typu wnętrza przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych.

Elementy stosowane do wykończenia wspomnianych loftów, to zazwyczaj ceramika, metal oraz surowe drewno. Płytki ceramiczne wykorzystywane są do pokrycia podłóg. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku elementy o dużym formacie. Drugim znakiem rozpoznawczym tego stylu jest kolorystyka wnętrz utrzymana w szarościach.

To tyle w kwestii teorii. Czas teraz na prezentację przykładowych aranżacji i rozwiązań, które śmiało można nazwać typowymi dla stylu industrialnego.

Aranżacja dużych pomieszczeń

Jeszcze niedawno vives płytki ceramiczne kojarzyły się przede wszystkim z kuchnią i łazienką. Okazuje się jednak, że idealnie pasują do salonu urządzonego w stylu industrialnym. Płytki o dużych formatach doskonale odnajdują się na dużych przestrzeniach. Z jednej strony wydają się nieco chłodne, ale z drugiej urzekają swoją prostotą i pewną surowością. Niejako standardem w przypadku tego stylu jest zastosowanie płytek w odcieniach szarości. Do tak zaaranżowanej podłogi idealnie pasują meble o prostych formach, pozbawione zbędnych ozdobników.

Kolejną zaletą i cechą charakterystyczną podłogi w stylu industrialnym jest możliwość zgrabnego połączenia powierzchni roboczej z wypoczynkową. Jednolita podłoga zapewnia płynne przejście z jednego miejsca do drugiego. Tym sposobem w obrębie tego samego pomieszczenia, jednolitego pod względem wystroju, uzyskujemy dwie przestrzenie o różnej funkcjonalności i specyfice. I to jest kolejna cecha charakterystyczna stylu industrialnego.

bar industrialny

Małe pomieszczenie w stylu industrialnym?

Jak wspomnieliśmy na początku styl industrialny to przede wszystkim ogromne lofty i dużo wolnej przestrzeni. Okazuje się jednak, że właściciele mniejszych wnętrz również mogą urządzić je w tym kanonie. Rzecz jasna w takiej sytuacji nie możemy zastosować płytek wielkoformatowych. Niemniej jednak producenci posiadają w swojej kolekcji również płytki o mniejszych rozmiarach. Oczywiście utrzymane w typowo industrialnej, szarej kolorystyce. Co ciekawe szare płytki możemy z powodzeniem zastosować również na ścianach naszego salonu. Dzięki nim podkreślimy charakterystyczne elementy, jak instalacja wodno-kanalizacyjna oraz instalacja elektryczna, poprowadzone po ścianach. Uważane do tej pory za szpecące, od teraz staną się bardzo oryginalnym i efektownym elementem wystroju salonu.

Styl industrialny zadziwia, intryguje i wzbudza podziw. Nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz są w jego przypadku płytki ceramiczne. W dużej mierze to właśnie one decydują o nadaniu pomieszczeniom tej wyjątkowej charakterystyki. Dlatego też warto zatrzymać się na dłużej nad ich przemyślanym wyborem.

Poprzedni artykułRodzaje szafek kuchennych
Następny artykułListwy przypodłogowe – specyfika i montaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj