brama garażowa

Cała prawda o ocieplonych bramach garażowych

Każdy z nas przywiązuje wagę do kosztów eksploatacyjnych domu. Jest to kwestia aktualna szczególnie teraz, gdy zbliża się sezon zimowy. Ten specyficzny okres w roku wiąże się przecież z kosztami za ogrzewanie. Czy są jakieś sposoby na ich obniżenie? Rozwiązań jest kilka, a wśród nich jedno, które często pomijamy…

Chodzi o bramę garażową, przez którą ucieka ciepło z garażu i przylegających do niego pomieszczeń. Ma to oczywiście znaczenie przy założeniu, że garaż wbudowany jest w bryłę budynku. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji energooszczędnych w tym zakresie. Warto je poznać.

Brama ocieplana, czyli jaka?

Oferta rynku obejmuje zarówno bramy ocieplone fabrycznie, jak i bramy bez izolacji, które można docieplić. Ocieplanie bramy polega na pokryciu ich warstwą termoizolacyjną – pianką termoizolacyjną lub popularnym styropianem.

W gotowych bramach ocieplanych, dodatkowa warstwa termoizolacyjna znajduje się między zewnętrzną a wewnętrzną warstwą połaci bramy. Bramy segmentowe składają się natomiast z wypełnionych specjalną pianką poliuretanową segmentów. Jeśli sami ocieplamy bramę, mamy do wyboru styropian lub specjalną folię refleksyjną (zbudowaną z dwóch warstw metalizowanego poliestru i wypełnienia). Folia sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem, kiedy chroni nasz garaż przed przegrzaniem. Wybrany materiał jest po prostu przytwierdzany do powierzchni bramy.

Brama segmentowa – strzał w dziesiątkę

Bramy tego rodzaju mają najlepsze parametry jeśli chodzi o termoizolacyjność. Produkty oferowane przez czołowych polskich producentów wyposażone są w specjalny system uszczelek zabezpieczających bramę we wszystkich newralgicznych miejscach, czyli na obwodzie oraz między segmentami. Dzięki temu straty ciepła nawet w tych punktach zostają zminimalizowane. Ponadto bramy tego rodzaju są zawsze ocieplone – ich segmenty (zwykle o grubości 40-42mm) wypełnia się pianką poliuretanową.

Oczywiście są również „cieplejsze wersje”. Istnieją przecież bramy, których segmenty mają grubość 60 mm i współczynnik przenikania ciepła paneli wynoszący U = 0,39 [W/m2K]. Jak udało się osiągnąć aż taką wartość współczynnika? Podstawą są segmenty – grubsze niż w standardowych bramach. Należy również wspomnieć o rozbudowanym systemie uszczelek. Brama o segmentach grubości 60 mm ma podwójne uszczelnienie dolnego panelu, uszczelnienie międzysekcyjne i dodatkową uszczelkę obwodową. Dzięki temu wyeliminowane zostały mostki termiczne między ścianą a kątownikami – mówi Agnieszka Kubicka z firmy Krispol.

Zakup ocieplonej bramy: warto czy nie?

Nieocieplona brama garażowa sprawdza się jedynie wówczas, gdy mamy garaż wolnostojący, który nie przylega do ścian budynku i nie jest ogrzewany. Chociaż i tam warto zamontować bramę izolowaną. Jeśli posiadamy garaż wbudowany w bryłę budynku bezwzględnie powinniśmy wybrać bramę z izolacją termiczną.

Prawda jest taka, że ocieplona brama garażowa jest 20-40% droższa od nieocieplonej. Jednak jest to inwestycja, która bardzo szybko zwróci się wraz z rachunkami za ogrzewanie. Kupując nieocieploną bramę garażową i tak prędzej czy później będziemy zmuszeni wykonać jej docieplenie. Można zrobić to zrobić samodzielnie (zestaw, który wystarczy na 6m2 kosztuje około 100 zł) lub zlecić (wówczas koszt wynosi ok. 500 zł). Do tego oczywiście trzeba doliczyć pracę i poświęcony czas. Warto przekalkulować, czy nie lepiej oszczędzić sobie trudu wydając nieco więcej przy zakupie bramy.

Brama garażowa z izolacją to niemal konieczność dla właścicieli garaży wbudowanych w bryłę budynku. Dzięki niej ciepło nie będzie uciekało z garażu i przylegających do niego pomieszczeń mieszkalnych. To z kolei pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Na rynku jest wiele możliwości – możemy od razu zainwestować w bramę ocieploną lub też kupić taką bez izolacji i ją później docieplić, co jak się okazuje jest kompletnie nieopłacalne. Ale wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb i preferencji.

Zbigniew Milewski

O autorze Zbigniew Milewski

Remonty i wszystkie inne prace związane z wykańczaniem wnętrz wykonuję od ponad 10 lat. Pragnę podzielić się z Wami moją wiedzą na tematy związane z moim zawodem i pokazać, jak wiele można zmienić w swoim mieszkaniu, tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do różnych prac remontowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.