Każdy z nas zna powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach”. I rzeczywiście, to właśnie detale przesądzają o efekcie, jaki uzyskamy podczas urządzania wnętrza! Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo można podnieść walory estetyczne poszczególnych elementów wyposażenia, zachowując dbałość o szczegóły. Takim właśnie niepozornym, ale istotnym dla efektu końcowego detalem są listwy przypodłogowe.

Listwy przypodłogowe – czy to konieczne?

Styk podłogi oraz ściany to miejsce, które należy odpowiednio zabezpieczyć – właśnie temu zadaniu służą listwy podłogowe. Przede wszystkim maskują one szczelinę dylatacyjną, której pozostawienie jest niezbędne do amortyzowania ruchów wywołanych kurczeniem się i rozszerzaniem desek, czy też paneli. Co więcej, listwy zapobiegają dostawaniu się do szpary kurzu, piasku i okruchów. Dzięki nim zabezpieczymy także dolną część ściany przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać podczas zamiatania, odkurzania i mycia podłogi. Znacznie łatwiej wyczyścimy je z ewentualnych zabrudzeń niż samą ścianę. Kolejną funkcją, jaką spełniają listwy przypodłogowe, jest maskowanie kabli; jeśli rozmieszczenie gniazdek odbiega od naszych oczekiwań, bez trudu poprowadzimy pod listwami kable i przewody – zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zakup modelu wyposażonego w specjalne korytka, uchwyty i złączki. Ostatnim zadaniem omawianych elementów jest estetyczne wykończenie wnętrza. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym listwom stworzymy łagodne, subtelne, nierzucające się w oczy połączenie między ścianami a podłogą.

Listwy dopasowane do podłogi

Listwy przypodłogowe powinny zostać starannie dobrane pod względem użytego materiału oraz kolorystyki. Najlepszym wykończeniem drewnianej podłogi będą listwy z tego właśnie surowca. Posadzkę z płytek ceramicznych ozdobimy natomiast niewysokim cokołem ceramicznym. Jeśli wybraliśmy już listwy pod kątem materiału i kształtu, czas skupić się na kolorze – eleganckim rozwiązaniem będzie wybranie koloru odpowiadającego podłodze. Niemalże niewidoczne listwy, dobrze maskujące miejsce styku podłogi i ścian, świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Jeśli natomiast w naszej aranżacji brakuje mocnych akcentów, możemy pokusić się o zamontowanie kontrastowego wykończenia podłogi. Jeżeli podłoga w pomieszczeniu jest jasna, wybierzmy listwy o kilka odcieni ciemniejsze – jeśli natomiast posadzka ma ciemny kolor, rozjaśnijmy wnętrze za pomocą szerokich opasek o jasnej barwie.

Listwy dopasowane do ścian

Listwy mogą być dopasowane nie tylko do podłogi, ale także do ścian. Tutaj również obowiązuje zasada harmonii bądź zasada kontrastu. Ważne, aby obiema posługiwać się z rozwagą, ponieważ niefortunnie dobrany kolor listwy potrafi zepsuć wygląd całego pomieszczenia. Istotnym czynnikiem, który również można uwzględnić wybierając listwy podłogowe, jest stolarka we wnętrzu aranżowanego pokoju. Drzwi oraz oprawy okien także mogą stanowić punkt odniesienia dla kolorystyki wykończenia podłogi.

Wybierając kolor listwy przypodłogowej, można kierować się zarówno barwą podłogi i ściany, jak też stolarki we wnętrzu. Pamiętajmy też o odpowiedniej jakości, którą zapewnią nam produkty sprawdzonych marek (zobacz listwy podłogowe i inne akcesoria z Castoramy).

Poprzedni artykułInteligentna lodówka
Następny artykułWytrzymały jak żelbet!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj