We współczesnym budownictwie, mimo stale rozwijającej się technologii, wciąż jedne z najważniejszych miejsc wśród materiałów budowlanych zajmuje beton. Chociaż wynaleziony jeszcze w starożytności w czasach nowożytnych ponownie odkryty został dopiero w XIX wieku, gdy jeden z angielskich inżynierów opatentował cement portlandzki i stworzył technologię jego wykorzystywania. Od tamtego momentu powstający z cementu beton zajął dominującą rolę w budownictwie.

Od betonu do żelbetu

Mimo swoich niezliczonych zalet beton, wykorzystywany jako jednorodny materiał, ma jedną podstawową wadę – stosunkowo niewielką odporność na rozciąganie. Z tej ułomności betonu zdawano sobie sprawę już w momencie gdy znacznie zyskiwał na popularności w dziewiętnastym stuleciu. I to właśnie wtedy opracowano pomysł na wzmocnienie betonowych konstrukcji w celu ograniczenia wpływu naprężeń rozciągających.

W tym celu zdecydowano się na zatopienie w wykonywanych konstrukcjach betonowych elementów stalowych. Pomysł był na pozór dość banalny, a jednak – jak pokazała praktyka, a także przeprowadzone w późniejszych latach badania technologiczne – okazał się skuteczny i z powodzeniem wykorzystywany jest po dziś dzień, oczywiście uwzględniając pewien rozwój, jaki dokonał się na przestrzeni blisko blisko dwustu lat.

Żelbet – jak go wykonać?

Efekty, jakie daje połączenie betonu z wkładką stalową, zwaną popularnie zbrojeniem, są możliwe do osiągnięcia przede wszystkim dzięki dobrej przyczepności betonu do stali, a także bardzo podobnej rozszerzalności termicznej obydwu materiałów. Dzięki tej drugiej właściwości możliwe jest wykorzystywanie żelbetonu w praktycznie każdych warunkach klimatycznych – od regionów chłodnych aż do tych, gdzie panują upały.

Warunkiem wykonania prawidłowej konstrukcji jest przede wszystkim przygotowanie zbrojenia o odpowiednim rozstawie elementów i zastosowanie wysokiej jakości betonu. Oczywiście najlepszy beton otrzymamy zamawiając materiał przygotowany przez profesjonalną firmę, który przyjedzie do nas w betonowozie. Jeśli jednak planujemy wykonanie betonu metodą gospodarczą, czyli w betoniarce, ważne jest abyśmy wykorzystali do tego celu wysokiej jakości cement (dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z produktów firmy Cemex), a także odpowiednio dobrali proporcje wody i kruszywa.

Poprzedni artykułJak wybrać kolor listwy przypodłogowej?
Następny artykułMalowanie linii w magazynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj