Samozamykacze to niewielkie, choć niezwykle funkcjonale elementy. Zamontowane w drzwiach, furtce czy bramie sprawiają, że po otwarciu zamykają się one samodzielnie. Co należy wiedzieć o samozamykaczach?

Co to jest samozamykacz?

Samozamykacze są mechanizmami, które do zamykania drzwi wykorzystują siłę włożoną w ich otwarcie. Na rynku znajdziemy samozamykacze różnego typu, które pozwolą dopasować je do rozmiarów i materiału wykonania drzwi. Poszczególne modele różnią się także maksymalnym kątem otwarcia oraz sposobem montażu – nawierzchniowym albo ukrytym w skrzydle, w ościeżnicy lub podłodze. Samozamykacze różnią się ponadto ze względu na budowę – możemy wśród nich wyróżnić modele z ramieniem nożycowym oraz z szyną ślizgową.

Samozamykacze mogą być także wyposażone w praktyczne funkcje, np. w funkcję swobodnego ramienia pozwalającą na otwieranie i zamykanie drzwi małym nakładem siły. Niektóre z nich dają też możliwość regulacji prędkości zamykania i siły domykania oraz posiadają funkcję antywiatrową.

Zalety samozamykaczy

Obecność samozamykacza powoduje, że otwarte przez nas drzwi zamykają się automatycznie. Dzięki temu można zminimalizować straty ciepła, do jakich dochodzi, gdy drzwi pozostają uchylone dłużej, niż jest to potrzebne.

Samozamykacze mają jednak o wiele więcej zalet – pozwalają m.in. na oszczędność czasu, nie wymagając od nas samodzielnego domykania skrzydła drzwiowego. Nie musimy przy tym obawiać się, że drzwi zamkną się z trzaskiem. Mechanizm samozamykacza działa w taki sposób, by zamykanie skrzydła następowało stopniowo bez nagłego uderzenia.

Drzwi wyposażony w system automatycznego domykania zwiększają także bezpieczeństwo. Po zamknięciu nie można ich otworzyć inaczej niż za pomocą klucza lub panelu sterującego, co znacznie ogranicza ryzyko przedostania się do wnętrza osób nie niepowołanych.

Do zalet tego typu mechanizmów należy także ich duże zróżnicowanie, które nie tylko umożliwia dopasowanie ich do parametrów konkretnych drzwi, ale również pozwala na wkomponowanie ich w aranżację wnętrza.

Gdzie stosować samozamykacze?

Samozamykacze można stosować niemal wszędzie. Bez problemu dobierzemy model odpowiedni do drzwi jedno- i dwuskrzydłowych, wewnętrznych i zewnętrznych, uchylnych i przesuwnych, przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Ze względu na to, że zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ich montaż zalecany jest w drzwiach wejściowych na klatki schodowe, drzwiach wejściowych do mieszkań i domów, a także w obiektach biurowych, gdzie panuje duże natężenie ruchu. W końcu, samozamykacze znajdują zastosowanie w szpitalach, szkołach, przedszkolach itp.

Elementy te możemy wykorzystać także w ogrodzie, gdzie przydadzą się zamontowane w bramkach prowadzących na posesję. Funkcjonalny samozamykacz do furtki stanowi dodatkowe zabezpieczenie terenu prywatnego, jednak z powodzeniem sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa. Mogą to być zamknięte osiedla, tereny firmowe, szkoły czy przedszkola. Wybierając samozamykacz do furki lub bramki, należy zwrócić uwagę na jego parametry – taki mechanizm powinien być trwały i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Poprzedni artykułZastosowanie myjki ciśnieniowej
Następny artykułKawalerka czy apartament w Łodzi – w co lepiej zainwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj