4 rozwiązania sanitarne dla służby zdrowia, o których każdy powinien wiedzieć

Wybór wyposażenia łazienki w szpitalu nie może być przypadkowy. Nadrzędnym priorytetem w toaletach w przychodniach, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy domach pomocy społecznej powinna być funkcjonalność, bezpieczeństwo i higiena. Oto kilka najpopularniejszych akcesoriów sanitarnych dla placówek medycznych.

 Z myślą o szpitalach producenci wyposażenia łazienek przygotowali kilka przydanych rozwiązań. Są one pomocne przede wszystkim w zachowaniu niezbędnej czystości i sterylności. Należą do nich w pierwszej kolejności baterie umywalkowe. Ich odpowiedni dobór w szpitalach jest bardzo istotny ze względu na konieczność zachowania higieny. Zarówno personel, jak i pacjenci powinni pamiętać o częstym i właściwym myciu rąk. Istotne jest więc zarówno udostępnienie umywalek na każdej sali szpitalnej, jak i ich wyposażenie w odpowiednie baterie, które są ergonomiczne, łatwe w obsłudze, uwzględniają specyfikę pracy personelu szpitalnego i potrzeby pacjentów.

Baterie umywalkowe bezdotykowe i lekarskie

Zalecenia szpitalne dla pielęgniarek, lekarzy i salowych nakazują mycie rąk zawsze przed rozpoczęciem pracy i po dłuższych przerwach w kontaktach z chorymi, przed przystąpieniem do karmienia, przebierania, mycia, zabiegów medycznych przy chorym i po zakończeniu pracy z nim, a także przed zmianą pościeli, zawsze po skorzystaniu z toalety i po zabrudzeniu rąk. W utrzymaniu aseptyki dłoni bardzo istotna jest właściwa technika mycia dłoni i ich dezynfekcji. By ręce po myciu pozostały czyste nie mogą mieć ponownie kontaktu z powierzchniami, na których mogą znajdować się drobnoustroje chorobotwórcze, a do tych należą tradycyjne baterie umywalkowe.

Wcześniej zalecenia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych mówiły o konieczności zakręcania baterii przez suchy jednorazowy ręcznik. Obecnie są w sprzedaży baterie lekarskie bezdotykowe, które eliminują ryzyko powtórnego nadkażenia dłoni. Ich montaż jest zalecany nie tylko w łazienkach dla personelu, lecz również w toaletach i przy umywalkach dla pacjentów.

Mycie rąk w szpitalu jest najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom wewnątrzszpitalnym. Jak podkreślają specjaliści, na dłoniach przenoszonych jest wiele tysięcy chorobotwórczych bakterii i wirusów, które są niebezpieczne dla pacjentów. Często są to ludzie starsi o słabszej kondycji, a i u pacjentów w sile wieku układ immunologiczny jest osłabiony ze względu na zmiany chorobowe lub obciążenie pooperacyjne. Montaż baterii umywalkowej bezdotykowej pozwala uniknąć zbędnego dotykania dłonią powierzchni, na których mogą znajdować się wywołujące infekcje i zakażenia zarazki – wyjaśnia Ryszard Kurek z firmy ole.pl.

Pełna aseptyka jest wymagana zwłaszcza przed przystąpieniem do operacji, odebraniem porodu, wszystkimi zabiegami chirurgicznymi i inwazyjnymi. Nałożenie gumowych rękawiczek, które powszechnie kojarzą się z pełną sterylnością nie zastępuje mycia rąk. Gdy wymagana jest absolutna czystość niezbędny jest montaż baterii lekarskich z przedłużonym, tzw. lekarskim uchwytem, który eliminuje konieczność dotykania baterii dłonią. Przy tym typie baterii (nazywanej też baterią łokciową) wodę uruchamia się używając łokcia lub przedramienia.

Bezdotykowe dozowniki i łokciowe dozowniki do preparatów dezynfekujących i do mydła

Dbałość o profilaktykę zakażeń wewnątrzszpitalnych obejmuje też montaż specjalnych dozowników do preparatów dezynfekujących i do mydła. Urządzenia dedykowane do placówek medycznych również działają na zasadzie bezdotykowej. Mydło w płynie, płyny, żele i spraye do dezynfekcji rąk powinny być dostępne w każdej łazience lub punkcie sanitarnym na salach pacjentów. W placówkach medycznych nie może również zabraknąć rękawiczek jednorazowych, do których przechowywania służą specjalne pojemniki. Można ich też używać do jednorazowych czepków, masek ochronnych, ochraniaczy na buty.

Akcesoria do kąpieli – siedziska nawannowe, krzesełka i taborety pod prysznic

W placówkach medycznych niezbędny jest także zakup akcesoriów, które są pomocne przy wykonywaniu codziennych zabiegów higienicznych u pacjentów i umożliwiają samodzielne korzystanie z toalety. Siedziska nawannowe, siedziska pod prysznic, taborety pod prysznic i do wanny powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej z aluminium lub wzmocnionych tworzyw sztucznych. Dzięki temu możne je moczyć, czyścić i dezynfekować bez obaw o korozję czy skrócenie czasu ich eksploatacji. – W łazienkach konieczne jest także zamontowanie poręczy, zwłaszcza przy umywalce, toalecie, wannie. Zabezpieczają przed upadkiem, oferując niezbędne wsparcie osobom, które czasowo wymagają rozwiązań dla niepełnosprawnych (po urazach, zabiegach) bądź też stale potrzebują wsparcia np. ze względu na wiek czy kalectwo. – dodaje R. Kurek (ole.pl)

W placówkach medycznych nie można zapominać o przewijakach dla niemowląt i pojemnikach na brudne pieluchy (godne polecenia są te z pochłaniaczem zapachów). Dużym ułatwieniem będzie również szafka, czy półki, gdzie można odłożyć niezbędne akcesoria typu świeża pieluszka, nawilżane chusteczki, czy wierzchnie ubranko.

Kosze na śmieci

Kosze na odpady medyczne są niezbędnym elementem wyposażenia w każdym szpitalu, przychodni, czy gabinecie stomatologicznym. Obok koszy na odpady z przyciskiem pedałowym dostępne są również kosze bezdotykowe. Działają na podczerwień i są zasilane bateriami. Automatyczne otwieranie i zamykanie pokrywy kosza zapewnia pełną higienę i eliminuje konieczność kontaktu ze skupiskami bakterii. Szczelna pokrywa ogranicza rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Przy założeniu, że kosz na śmieci będzie otwierany 20 razy w ciągu dnia, baterie powinny wystarczyć na 2-3 lata bezawaryjnej pracy. Dla wygody użytkowników poziom baterii jest sygnalizowany diodą, szerokie otwarcie ułatwia wkładanie śmieci o większych gabarytach. Kosze na odpady medyczne mają różną pojemność od 8 do 50 l.

Placówki medyczne: przychodnie, szpitale, gabinety lekarskie i stomatologiczne wymagają szczególnej dbałości o higienę. Ta zaczyna się od właściwego mycia rąk. Właściwa armatura łazienkowa: umywalki, misy wc, baterie lekarskie łokciowe i bezdotykowe, bezdotykowe dozowniki i łokciowe dozowniki do preparatów dezynfekujących i do mydła, jednorazowe rękawiczki ułatwiają utrzymanie czystości dłoni i są niezbędne, by profilaktyka ograniczania zakażeń mogła przebiegać właściwie. Z kolei takie elementy wyposażenia jak przewijaki, akcesoria do łazienek: uchwyty łazienkowe i krzesełka prysznicowe ułatwiają wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i zapewniają komfort niezbędny w powrocie do zdrowia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *