Kiedyś trudno było wyobrazić sobie domu bez podpiwniczenia, w zasadzie każdy dom powstały ponad 20 lat temu obowiązkowo posiadał piwnicę, wiązało się to z wygodą mieszkańców i potrzebą przechowywania żywności. Dziś jednak budowanie domu z piwnicą to prawdziwa rzadkość.

Przeglądając projekty domów łatwo można zauważyć, że tych z podpiwniczeniem jest zdecydowanie mniej (i to wielokrotnie) niż tych bez podpiwniczenia. Za takim stanem rzeczy przemawia przede wszystkim oszczędność – dom bez podpiwniczenia można wybudować znacznie taniej, przez lata zmieniła się technologia budowania, które umożliwia takie rozwiązanie.

Piwnice, kiedyś niezbędne podczas stawiania domu, dzisiaj wychodzą z użycia, a ich miejsce zastępują kotłownie, schowki i spiżarnie rozmieszczone w pobliżu strefy mieszkalnej. Co w takim razie się zmieniło, co powodowało że przed latami piwnice były niezbędne? Przede wszystkim murowane podziemie stanowiło doskonałą izolację od gruntu, zabezpieczało dom przed wilgocią i robactwem. Dzisiaj problem ten rozwiązuje zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, wykorzystanie nowoczesnych izolacji i fundamentów.

Innym powodem tworzenia piwnic było budowanie tak zwanych wysokich parterów, zabezpieczając się tym samym przed wilgocią – przestrzeń która powstawała pod parterem musiała zostać zagospodarowana. Piwnice pełniły jeszcze jedną ważną rolę – doskonale nadawały się do przechowywania żywności, dzięki temu że znajdowały się pod ziemią zawsze było w nich chłodno i nawet w czasach kiedy lodówki nie były taką oczywistością jak dzisiaj, można było przechowywać w domu spore zapasy mięs i przetworów.

Na przestrzeni lat zmienił się również sposób ogrzewania, kotłownie nie zajmują już tak dużo miejsca, a więc w nowoczesnych projektach domów mogą spokojnie zostać wyniesione na powierzchnię i przylegać do części mieszkalnej.

Piwnica może jednak okazać się przydatna, nawet w nowoczesnych domach. Warto uwzględnić ją w planach jeśli dom ma powstać na małej działce. Budowa piwnic w takim wypadku pozwoli na przeniesienie pomieszczeń gospodarczych na dół i zyskanie dodatkowej przestrzeni na organizację ogrodu czy też większego tarasu. W tym miejscu warto zastanowić się nad przeniesieniem garażu na niższy poziom, takie rozwiązanie jest często stosowane przez właścicieli wąskich działek, na których każdy metr zaoszczędzonej powierzchni jest na wagę złota. Przed podjęciem jednak takiej decyzji należy sprawdzić czy wody gruntowe na terenie, na którym znajduje się działka nie zalegają zbyt płytko, ponieważ teren podmokły często uniemożliwia wybudowanie piwniczki.

Przed podjęciem decyzji o zakupie projektu domu warto zastanowić się jaki typ domu spełni najlepiej wymagania rodziny oraz działki.

Poprzedni artykułKiedy wybrać pojazd na gąsienicach?
Następny artykuł4 rozwiązania sanitarne dla służby zdrowia, o których każdy powinien wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj