Osoby rozważające zamianę kilkudziesięciu metrów kwadratowych w bloku na metry we własnym domku mają tak naprawdę dwie możliwości. Mogą kupić dom na rynku wtórnym lub zdecydować się na wybudowanie obiektu od początku. Decyzja uwarunkowana jest zazwyczaj wieloma czynnikami i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który wariant jest korzystniejszy.
Z chwilą nabywania domu …
„Już istniejącego” rozkład pokoi i innych pomieszczeń zostaje nam narzucony. I choć jesteśmy w stanie wprowadzić pewne poprawki „wizualne”, czyli na przykład połączyć salon z kuchnią, to łączy się to z dodatkową pracą a także kosztami. Dlatego, jeśli chcemy zamieszkać w domu od zaraz powinniśmy wybrać taki projekt, który rzeczywiście spełni nasze wymagania. Znalezienie takiego domu nie jest łatwe i zazwyczaj w poszukiwaniach należy uzbroić się w ogromną cierpliwość.
W sytuacji, kiedy decydujemy się na wybudowanie domu, powinniśmy przemyśleć o …
Lista rzeczy, którą należy wziąć pod uwagę jest długa. Jednak omawiając projekt wyłącznie od strony funkcjonalnej należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy projekt powinien wykazywać widoczny podział na poszczególne „strefy”? Czyli czy granice pomiędzy kuchnią/salonem/jadalnią/sypialnią powinny być mocno zaznaczone, czy jednak mogą się przenikać.
- Ile powinno być łazienek? I gdzie należy je usytuować?
- Jakie kształty powinny przybrać poszczególne pokoje, aby nie było problemu z funkcjonalnym ustawieniem umeblowania.
- Czy należy wygospodarować przestrzeń na spiżarnię, schowek i garderobę?
- Jakie będzie „połącznie” między domem a ogrodem?
- Czy garaż będzie stanowił oddzielny obiekt czy jednak będzie „połączony” z domem?
- Czy nieruchomość ma być jednopoziomowa, dwu a nawet trzy?
Budowa domu od strony formalnej
Według obowiązującego prawa przy realizacji jednorodzinnych domów nie istnieje konieczność korzystania z usług inspektora nadzoru inwestorskiego. To, czy inspektor nadzoru inwestorskiego pojawi się na placu budowy zależy wyłącznie od nas. Powinniśmy pomyśleć o zatrudnieniu jego, jeśli zależy nam na fachowym kontrolowaniu przeprowadzanych prac i pewności, że wszystko przebiega zgodnie z ustaleniami.
Jakie dokumenty są wymagane do rozpoczęcia budowy? Oczywiście pozwolenie na budowę. Chcąc uzyskać pozwolenie w starostwie musimy dostarczyć do urzędu między innymi 4 egzemplarze projektu budowlanego, plan zagospodarowania działki, oświadczenie do prawa dysponowania nieruchomością czy decyzję o warunkach zabudowy.