Rosnąca świadomość problemów ekologicznych, z jakimi zmaga się nasza planeta, a także galopujące koszty ogrzewania sprawiają, że osoby planujące budowę lub zakup domu zwracają uwagę na rozwiązania energooszczędne. Znaczące ograniczenie rachunków za ogrzewanie oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery zapewnia dom pasywny lub dom energooszczędny. Czym dokładnie są i czym różnią się od siebie oba te rozwiązania?
Budownictwo pasywne i energooszczędne – różnice, specyfika
Budownictwo pasywne i energooszczędne już teraz cieszy się olbrzymim powodzeniem, a wszystko wskazuje na to, że niebawem stanie się kluczowym elementem nowych inwestycji mieszkaniowych. Klienci renomowanych firm deweloperskich cenią sobie zarówno komfort użytkowania, jak i niskie koszty eksploatacji, dlatego liczą się dla nich przede wszystkim rozwiązania energooszczędne oraz kompleksowa budowa domów. Bydgoszcz jest przykładem miasta, w jakim szybko rozwija się funkcjonalne i ekologiczne budownictwo mieszkaniowe, m.in. za sprawą nowoczesnego dewelopera DDOM.
To, co łączy domy pasywne i energooszczędne, to zmniejszone zapotrzebowanie na energię grzewczą. W przypadku budownictwa pasywnego roczne zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie nie przekracza 15 kWh/m2, natomiast jeśli chodzi o domy energooszczędne, to wskaźnik ten wynosi 40 kWh/m2 (choć można spotkać się również z innymi szacunkami). W obu rozwiązaniach istotny jest odpowiedni dobór parametrów termicznych stolarki okiennej, aby maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną i jednocześnie zredukować straty ciepła. Okna powinny znajdować się głównie od strony południowej, natomiast część północna może być nawet całkowicie pozbawiona przeszkleń. Takie założenie wymusza określony układ pomieszczeń, bowiem w nasłonecznionej części sytuuje się np. pokój dziecięcy lub salon, a w strefie północnej m.in. ciągi komunikacyjne, łazienkę, sypialnię oraz kuchnię.
Materiały wykorzystywane w budownictwie ekologicznym i pasywnym
Kluczowe są również materiały wykorzystywane do budowy (w tym uszczelnienia), które powinny cechować się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjności. Współczynnik przenikania ciepła U dla ścian w budownictwie pasywnym wynosi 0,12 W/(m2 ·K), a dla domu energooszczędnego wartość ta wynosi 0,20 W/(m2 ·K). Ogrzewanie w domu energooszczędnym i pasywnym różni się znacząco. W przypadku domu energooszczędnego stosuje się zwykle ekonomiczne kotły kondensacyjne, pompy ciepła oraz fotowoltaikę. Dom pasywny jest praktycznie pozbawiony instalacji grzewczej, ponieważ bazuje wyłącznie na wentylacji zintegrowanej z niewielkiej mocy nagrzewnicą do ogrzewania powietrza nawiewanego do pomieszczeń.
Ważne są także aspekty architektoniczne, bowiem domy pasywne charakteryzują się prostą bryłą bez trudnych do ocieplenia/uszczelnienia balkonów, wykuszy czy lukarn.
Jakie rozwiązanie wybrać – dom pasywny czy energooszczędny?
Po lekturze niniejszego artykułu nasuwa się stwierdzenie, że każdy dom pasywny jest energooszczędny, natomiast nie każdy dom energooszczędny jest pasywny. Oba te rozwiązania cechuje energooszczędność i ekologiczność, jednak domy pasywne wymagają staranniejszego wyboru działki i wiążą się z szeregiem innych ograniczeń. Koszt domu pasywnego jest ponadto większy od domu energooszczędnego o tej samej powierzchni użytkowej o ok. 20-30 proc.
Wybór konkretnego wariantu zależy od wielu indywidualnych kwestii, kompromisów w zakresie funkcjonalności, dostępnego budżetu oraz aspektów wizualnych związanych z architekturą budynku. Aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję, warto też odwiedzić okoliczne inwestycje deweloperskie w Bydgoszczy, gdzie wybudowanych zostało wiele domów energooszczędnych i pasywnych.