Wnęki w ścianach w starszym budownictwie niekiedy powstawały z przymusu – podczas projektowania domu, przy oddzielaniu pomieszczeń lub w trakcie lokalizowania rur wodociągowych. Najczęściej jednak, domownicy celowo decydują się na tego typu nierówności w ścianach, by mieć większą swobodę w aranżacji i rozmieszczeniu mebli. W kuchni wgłębienia powstają, aby zlokalizować w nich aneks, w łazience, aby wstawić pralkę czy wannę, a w salonie w celu zwiększenia optycznie powierzchni. Jednakże w przypadku remontu i wymiany mebli często wnęki stanowią kłopot, dlatego podpowiadamy jak w ciekawy sposób na nowo wypełnić wolną przestrzeń.

Szafka wnękowa czy regał?

Popularne są szafy i szafki wnękowe, które przeważnie powstają na zamówienie, by idealnie dopasować rozmiar. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ dodatkowe półki czy szuflady zawsze się przydadzą. Należy jednak ten pomysł uwzględnić przed zakupem mebli, aby całość wyglądała spójnie.  Doskonałym i zarazem bardzo nowoczesnym wykorzystania wnęki jest również regał, który idealnie będzie wpasowany w lukę, dzięki czemu nie będzie zajmował miejsca w pokoju. Takie działanie posiada funkcję dekoracyjną oraz niezwykle praktyczną i funkcjonalną, ponieważ pomieszczenie ulega optycznemu powiększeniu. Dla lepszego efektu wizualnego, warto pamiętać, aby zarówno szafka czy regał jak i ściana, na której będą się znajdowały, były spójne kolorystycznie, najlepiej o bardzo zbliżonych barwach.

wnęka w ścianie

Wnęki bardzo małych rozmiarów

Czasem możemy spotkać wnęki, w których nie jesteśmy w stanie zmieścić żadnego mebla, by wyglądało to naturalnie. Takie luki w pokojach są najbardziej problematyczne, jednak je również można w ciekawy sposób wykorzystać. Bardzo estetycznie i dekoracyjnie wyglądają zamontowane półki między ściankami, tak aby całość przypominała mały regał, który możemy wykorzystać na domową biblioteczkę. Wzdłuż ściany warto przykleić specjalne światełka ledowe, które stworzą niepowtarzalny klimat wnętrza.

Poprzedni artykułJak odnowić grzejnik?
Następny artykułPosadzka żywiczna – rodzaje i sposób wykonania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj