Jeśli nasze wnętrze szpeci stary i podniszczony grzejnik, mamy kilka możliwości, by zamienić go w bardziej efektowny element wyposażenia. Renowacji kaloryfera warto poświęcić nieco czasu, szczególnie, jeżeli wciąż pozostaje sprawny i szkoda go wyrzucać. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?
Grzejnik ze stali lub żeliwa – co z nim zrobić?
Brzydkie grzejniki, na których upływający czas wyraźnie odcisnął piętno, mogą stać się ciekawymi elementami domowej aranżacji, również tej nowoczesnej. Jeśli zależy nam na odnowieniu sfatygowanego urządzenia, możemy śmiało je pomalować, korzystając z odpowiedniej farby. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Możemy zdecydować się także na zastosowanie efektownej maskownicy. Jakie możliwości dają poszczególne opcje?
Malowanie grzejnika
Stary grzejnik nabierze świeżego wyglądu, jeśli pokryjemy go nową powłoką dekoracyjną. Do tego zadanie należy się jednak przygotować – podstawowym warunkiem powodzenia renowacji jest zaopatrzenie się w odpowiednią emalię.
W sklepach znajdziemy farby przeznaczone specjalnie do malowania kaloryferów i nie należy zastępować ich innymi preparatami. Tego typu środki są bowiem odporne na działanie wysokich temperatur, nie żółkną pod wpływem ciepłe, doskonale kryją i mają dobrą przyczepność. Zwykle należy nałożyć je w kilku warstwach przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku. Alternatywą dla farby jest specjalny lakier w sprayu, również przeznaczony do grzejników. Sprawdzi się w przypadku szybkiej renowacji i dobrze pokryje trudno dostępne miejsca.
O czym pamiętać podczas malowania grzejnika?
Renowacją starego kaloryfera najlepiej zająć się przed sezonem grzewczym, by nowa powłoka dekoracyjno-ochronna mogła swobodnie wyschnąć. Pamiętajmy, że konieczne jest uprzednie przygotowanie powierzchni urządzenia – usunięcie rdzy, łuszczącej się farby, odpylenie, odtłuszczenie i wysuszenie. Odsłonięte metalowe części grzejnika będą wymagały pokrycia ich podkładem antykorozyjnym.
Jak pomalować kaloryfer? Mamy tu dużą dowolność. Odnowiony grzejnik może wyróżniać się na tle ściany oryginalną barwą lub wtapiać się w nią takim samym odcieniem. Odważnym pomysłem będzie odmalowanie na grzejniku wzorów lub wykorzystanie efektu ombre.
Jak zamaskować kaloryfer?
Innym sposobem na stary kaloryfer jest zastosowanie specjalnej maskownicy. Najczęściej mają one konstrukcję ażurową, dzięki czemu sprawne urządzenie może bez przeszkód oddawać ciepło do pomieszczenia.
Maskownice mogą swobodnie wisieć na grzejniku lub stanowić dla niego obudowę, która sprawdzi się także w roli dodatkowej półki. Różnorodne wzory pozwalają na spersonalizowanie wystroju wnętrza i sprawdzą się zarówno pokoju dziecięcym, jak i eleganckim salonie.
Co ciekawe, maskownice mogą być także wykończone na różne sposoby. Te w stanie surowym możemy samodzielnie pomalować farbą ścienną. Do wyboru mamy również modele lakierowane lub pokryte matową albo połyskującą folią meblową – wszystkie dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej. Oferta producentów nie ogranicza się jedynie do standardowych wymiarów i wzorów – na zamówienie przygotują oni także maskownicę o indywidualnych parametrach.