Kamień to materiał podłogowy stosowany w warunkach domowych stosunkowo rzadko. Jak każdy inny posiada wiele zalet i wad oraz lepiej lub gorzej wpisuje się w różne pomieszczenia. Zobacz, którym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się podłoga z kamienia i jakich rodzajów kamienia używać.

Podłoga z kamienia – zalety

Kamienna podłoga może być wykonana z wielu rodzajów skał, które mienią się bogactwem barw i różnorodnością struktur. Jakie zalety ma wybór podłóg kamiennych?

  • Duże możliwości obróbki pozwalają na wykonanie płyt podłogowych o różnym kształcie oraz grubości. Możesz również wybrać pomiędzy powierzchnią ciętą lub łamaną, a także szlifowaną lub polerowaną.
  • Kamień jest materiałem o dużej wytrzymałości i trwałości.
  • Czas wpływa pozytywnie na wygląd podłogi z kamienia. Jego struktura szlachetniej, staje się bardziej wyrazista. Dlatego też wykorzystanie kamienia na podłodze jest dobrym pomysłem, jeśli myślisz o zaaranżowaniu długowiecznego wnętrza.
  • Kamień to dobry materiał do zastosowania pod nim ogrzewania podłogowego.

Wady kamiennych podłóg

  • Cena – wysokie koszty wykonania kamiennych podłóg potrafią odstraszać.
  • Kamień to materiał, który wnosi do wnętrza zimny wystrój. Dlatego średnio nadaje się do sypialni oraz pokoju dziecinnego.
  • Różne rodzaje skał wymagają innej pielęgnacji oraz sprawdzają się w różnych warunkach. Wymaga to bardzo świadomego i przemyślanego wyboru.

Zastosowanie podłogi z kamienia

Kamienne podłogi doskonale komponują się z innymi elementami wystroju wykonanymi z tego materiału. Dlatego, jeśli planujesz swoją podłogę wyłożyć kamiennymi płytami, zastanów się również nad kamiennymi parapetami, blatami, kominkami, a także innymi akcesoriami, takimi jak np. donice.

Powiedzieć „kamień” to tak, jakby powiedzieć „drewno”. Podobnie jak każdy gatunek drewna ma swoje unikalne cechy, tak każdy rodzaj skały również charakteryzuje się innymi właściwościami. Co cechuje poszczególne rodzaje kamienia?

Marmur

Jest bardzo popularnym kamieniem przy urządzaniu domów, ponieważ występuje w bardzo wielu atrakcyjnych wariantach kolorystycznych. Jednakże ten materiał wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ponieważ szybko ulega zmatowieniu. W związku z tym nie nadaje się do przedpokojów oraz na balkony czy tarasy.

Granit

Granit jest bardzo twardym i wytrzymałym kamieniem, dlatego podłogi z granitu nie rysują się, łatwo utrzymać je w czystości. W związku z tym doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach narażonych na szczególne zabrudzenia oraz wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki.

Piaskowiec

Do wykładania podłóg używa się przede wszystkim twardych odmian tej skały, ponieważ miękkie z łatwością chłoną wilgoć. Piaskowiec ma porowatą powierzchnię, z której usuwa się brud.

Poprzedni artykułDomy pasywne – kiedy możemy o nich mówić?
Następny artykułDomek na wsi – jaki wybrać system zabezpieczeń?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj