Płytki ceramiczne do łazienki. Jakie wybrać?

Płytki ceramiczne w łazience to częsty wybór. Do ich zalet należy niska cena, prosty montaż i ewentualna naprawa oraz łatwość utrzymania czystości. Jeśli chcesz położyć w łazience płytki ceramiczne, ale nie wiesz jakie, zobacz jakie masz możliwości i na co powinieneś zwrócić uwagę.

Rodzaje płytek

Na rynku dostępne są różne rodzaje płytek ceramicznych – terakota, gres, klinkier glazura i płytki rektyfikowane. Terakota jest odporna na uszkodzenia, lecz w mniejszym stopniu niż gres, ma jednak niską nasiąkliwość, nadaje się więc na podłogi. Gres jest mocniejszym materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne i ścieranie. Jest przeznaczony głownie na podłogi, a jego powierzchnia może być szkliwiona i nieszkliwiona, czyli na przykład jest to gres polerowany.

Inną możliwością są klinkiery, mogą być stosowane zarówno na podłogi, jak i na ściany. Mogą się jednak różnić wielkością, co wymusza użycie szerszej fugi. Materiałem, który nadaje się przede wszystkim na ściany, jest glazura. Jest ona cienka i krucha w porównaniu do reszty prezentowanych materiałów, nie powinna więc być stosowana na podłogi.

Coraz większą popularność zyskują płytki rektyfikowane. Są one jednakowej wielkości, a ich boki idealnie trzymają kąt prosty, przez co do ich wykończenia, nie potrzeba dużej ilości fugi. Pozwala to stworzyć nowoczesną łazienkę z wrażeniem jednolitej powierzchni. Który rodzaj płytek wybrać, zależy to od naszych potrzeb, aranżacji łazienki i miejsca.

Parametry

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze płytek ceramicznych? W przypadku płytek podłogowych powinny one być antypoślizgowe. Wskazuje to parametr R9 do R13, im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Płytki w łazience powinny być także odporne na wodę. Ich nasiąkliwość powinna wynosić około 3%. W przypadku płytek podłogowych warto zwrócić uwagę na ich ścieralność, bo jednak płytki zużywają się poprzez codzienne użytkowanie.

Nie zapominajmy, że płytki będą służyły nam na lata. Dobierzmy więc odpowiednio rodzaj płytek ceramicznych do łazienki, ich parametry, a także wielkość i możliwość dodania płytek z elementami dekoracyjnymi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *