Samodzielne założenie kabiny prysznicowej w domu nie powinno sprawić Ci kłopotu. Stosując kilka poniższych zasad, zamontujesz ją sprawnie i szybko.
1. Wybranie odpowiedniego miejsca na brodzik
Oczywiście brodzik powinien się znajdować w sąsiedztwie odpływu. W przeciwnych wypadku, należałoby prowadzić rury odpływowe, co znacznie komplikowałoby całą pracę i wymagało wprawy hydraulicznej. Posadzka pod brodzikiem może być wyłożona płytkami ceramicznymi lub wykończona wylewką.
2. Stosowanie się do instrukcji obsługi
Należy pamiętać, aby szczegóły montażu w przypadku kabin różnych producentów mogą się znacznie różnic, dlatego pracę powinno się rozpocząć od zaznajomienia się z zaleceniami w instrukcji obsługi. Kabiny prysznicowe z brodzikiem mają różną wysokość. Zmierz panel maskujący, aby dopasować długość nóżek, na których będzie się opierać misa sanitarna całej konstrukcji. Skręć nóżki i przymocuj je do brodzika za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów.
3. Używanie poziomnicy i zaznaczanie miejsc na mocowania
Po ustawieniu brodzika we właściwym miejscu, sprawdź za pomocą poziomnicy, czy wysokość się zgadza i czy całość stoi prosto. Ewentualne odchylenia możesz regulować poprzez ustawienie nóżek przed ich zablokowaniem. Na ścianie oznacz miejsca, w których mają się znajdować mocowania brodzika – dopiero po odmierzeniach wykonuj otwory na kołki rozporowe i wkręty.
5. Właściwe przygotowanie instalacji kanalizacyjnej
Podczas łączenia brodzika z kanalizacją ważne jest to, aby wlot podejścia kanalizacyjnego znajdował się pod otworem brodzika. Całość, czyli syfon, rura elastyczna oraz odpływ powinny być dobrze uszczelnione z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, aby zapobiec przeciekaniu wody. Po drugie, by uniemożliwić wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.
Pamiętaj o stosowaniu uszczelek, kleju i silikonu przeznaczonego do montażu części sanitarnych! Przed wykończeniem brodzika należy sprawdzić, czy żaden z elementów hydraulicznych nie przecieka.
6. Wykończenie brodzika
Kabiny prysznicowe z brodzikiem zwykle są wyposażone w gotowe panele maskujące. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala na łatwy dostęp do syfonu w razie ewentualnych usterek. Jeśli zabudowujesz swój brodzik płytkami ceramicznymi, wtedy nie zapomnij zostawić miejsca na drzwiczki otworu rewizyjnego, które pozwolą dostać się do przyłączy bez konieczności rozbiórki całej instalacji.
7. Sprawdzanie szczelności
Dobranie odpowiedniego sylikonu jest również bardzo istotne – najlepiej zdecydować się na silikon sanitarny, który jest odporny na grzyby i nie przepuszcza wody. Dokładnie wypełnij nim szczeliny wzdłuż ścian, aby krople nie przedostawały się pod brodzik. Po wykonaniu uszczelnień sylikonem (i po jego wyschnięciu), zawsze przeprowadź próbę szczelności.
8. Stawienie ścianek
Najpierw stwórz ramę z profili poziomych i pionowych kabiny, a dopiero w dalszej kolejności zakładaj szybę. Przy stawianiu ścianek zawsze posługuj się poziomnicą i zaznaczaj miejsca łączenia za pomocą ołówka. Częstym błędem jest montowanie kabiny od razu na brodziku. Aby ułatwić sobie pracę, konstrukcję ustawiaj na posadzce obok kabiny, dopiero potem przenoś ją na brodzik.