Szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu.

Sprawdzenie treści właściwej księgi wieczystej powinno stanowić podstawę każdej transakcji, której przedmiotem stać mają się nieruchomości – mieszkania, domy czy działki. To z księgi wieczystej dowiemy się, czy podpisana przez nas np. umowa kupna-sprzedaży nie będzie obciążona żadnymi błędami i czy na drodze do udanej transakcji nie stoją żadne przeszkody.

Jawność ksiąg wieczystych

Księgi wieczyste, co do zasady, są odzwierciedleniem rzeczywistego stanu prawnego danej nieruchomości. To w nich zapisane są prawa własności, prawa użytkowania wieczystego, obowiązki związane ze służebnością, prawa pierwokupu lub prawa do dożywotniego mieszkania w wybranym mieszkaniu lub domu oraz wszystkie informacje dotyczące działek, gruntów czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które zaważyć mogą o dokonaniu transakcji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż księgi wieczyste są skarbnicami niezbędnej wiedzy na temat nieruchomości, nie dziwi, że ich naczelną zasadą jest jawność. W dwóch wymiarach: formalnym i materialnym.

Jawność formalna wyraża się tym, że księgi wieczyste prowadzi się jako publiczne rejestry – każdy ma więc do nich dostęp. Nietrudno jest zapoznać się z ich treścią, przez co też (w przypadku ewentualnych problemów) nie można powoływać się na nieznajomość wpisów lub wzmianek w księdze. Natomiast jawność materialna to domniemanie, że wszystkie informacje zawarte w księgach wieczystych są zgodne z faktycznym stanem prawnym (jest to domniemanie wiarygodności), a te prawa, które zostały wykreślone – nie istnieją. Dzięki temu księga wieczysta spełnia swoje zadanie ustalania stanu prawnego mieszkania, domu czy gruntu.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Przede wszystkim: jak najszybciej. Sprawdzenie praw, które znajdują się w księdze wieczystej, znajduje się w interesie osób planujących np. kupić daną nieruchomością, szczególnie w sytuacji, kiedy nieznajomość treści księgi nie stanowi wystarczającego uzasadnienia w sprawach spornych. Ponadto każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek ujawnienia praw własności, które w księdze się znajdują (m.in. pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej).

Sama weryfikacja treści interesującej nas księgi wieczystej została znacznie uproszczona w 2010 roku – nie jest już konieczne udawanie się do sądu rejonowego i składanie odpowiednich wniosków. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło portal internetowy (www.ekw.ms.gov.pl), działający jak przeglądarka ksiąg wieczystych. Możemy z niego bezpłatnie skorzystać, jeśli znamy właściwy numer księgi nieruchomości.

Jeżeli jednak znamy tylko adres nieruchomości lub numer działki, możemy skorzystać z innej, internetowej przeglądarki ksiąg: Ksiegi-wieczyste-online.pl. Nie musimy więc znać numeru księgi wieczystej, by móc sprawdzić treść księgi wybranej przez nas nieruchomości.

Poprzedni artykułKabiny prysznicowe z brodzikiem – 8 zasad montażu
Następny artykułMetoda termoizolacji natryskowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj