Okna muszą być przede wszystkim funkcjonalne, jednak ich dopasowanie do elewacji i aranżacji wnętrz także jest niezwykle ważne. Co wziąć pod uwagę podczas ich wybierania? Czy dobre okna mogą być również tanie? Poznaj metodę na to, aby dokonać dobrego wyboru.

Funkcjonalność okien, a pomieszczenie

Czy w każdym pomieszczeniu potrzebujesz takich samych okien? Warto przemyśleć tę kwestię, aby ograniczyć ewentualne koszty i idealnie dopasować elementy do danego pomieszczenia. W kuchni, piwnicy czy na strychu możesz zrezygnować z ram otwieranych dwojako, a wybrać jedynie skrzydła uchylne do góry – szczególnie jeśli okno ma być umiejscowione w miejscu, które nie pozwoli na jego pełne otwarcie. Tam, gdzie ilość światła dziennego jest bardzo ważna wybieraj większe szyby – jednak wtedy grubość profilu i izolacja cieplna musi być najwyższej klasy. W oknach, które wychodzą na ruchliwą ulicę istotna jest zaś izolacja akustyczna, dzięki której uchronisz się przed hałasem. W łazience otwierane okno jest bardziej istotne, ale możesz wybrać takie, które jest montowane wyżej na ścianie i ma kształt podłużny – w ten sposób zapewnisz pomieszczeniu sporą ilość światła dziennego, a jednocześnie intymny charakter.

Materiał wykonania – jakie ma znaczenie

Kolejnym punktem w wyborze okien jest ich materiał. Zazwyczaj mamy do czynienia z ramami plastikowymi i drewnianymi, a także aluminiowymi. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Plastikowe okna są łatwo dostępne, tanie i trwałe, drewniane zaś mogą być bardziej wytrzymałe i eleganckie. Aluminiowe ramy doskonale nadają się na zewnątrz budynków, gdzie wykazują świetną odporność na zjawiska atmosferyczne. Dobrą zatem metodą jest łączenie materiałów okien. Zarówno aluminiowe, jak i plastikowe ramy potrzebują kształtników.

Grubość profilu w oknach

Współczynnik przenikania ciepła zależy właśnie od grubości profilu. Im większa, tym szerszy pakiet szybowy i większe przekładki termoizolacyjne, co pozytywnie wpływa na zdolności okien do izolowania wnętrz przed zimnem z zewnątrz. Również to, w jaki sposób będą utrzymywać ciepło w pomieszczeniach ma znaczenie – wpływa na to grubość profilu. Wybierz okna najwyższej klasy, które oznaczone parametrem 4 (taka jest skala liczby komór) i w pakiecie trzyszybowym, wypełnione gazem szlachetnym, jeśli chcesz aby Twój dom był energooszczędny czy pasywny. Takie modele są najcieplejsze. Najpopularniejsze są zaś dwuszybowe. Aby zniwelować mostki termiczne konieczne jest wykonanie odpowiedniego uszczelnienia.

Znajdź sklep z dużym wyborem okien

Rozmaite okna i ich rodzaje możesz poznać w miejscach, które oferują ich duży wybór i skupiają chociaż kilku ich wiodących producentów. W takich sklepach możesz także skorzystać z wiedzy doradców. Sprawdź okna w Castoramie, żeby mieć ogólny ogląd i możliwość porównania ofert. W najbliższym supermarkecie budowlanym możesz swobodnie obejrzeć poszczególne modele, sprawdzić ich ceny i parametry oraz przyjrzeć się im z bliska. To wygodny sposób na dokonanie właściwego wyboru okien do domu.


Poprzedni artykułOdkurzacze piorące – niezbędny sprzęt sprzątający dla alergików i miłośników czystości
Następny artykułTynki i masy tynkarskie – przegląd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj