Jak wybrać odpowiednie wkręty do drewna? Dopasuj model do potrzeb!

Wkręty do drewna to jeden z podstawowych produktów w sklepach budowlanych. Stając przed regałem pełnym różnego rodzaju wkrętów, można się zdziwić, jak duży jest ich wybór. Zobacz, czym kierować się, kupując te niezbędne w każdym domu akcesoria.

Budowa wkrętów

Każdy wkręt, niezależnie od przeznaczenia, składa się z łba i trzonu. Łeb może mieć różną formę, od której między innymi zależy zastosowanie. Wyróżniamy wkręty o łbach walcowatych soczewkowych, walcowatych płaskich, stożkowych soczewkowych, stożkowych płaskich, kulistych oraz owalnych. Istnieją również specyficzne wkręty bez łba.

Na łbie umieszczone jest nacięcie, które również może przyjmować różne kształty: proste, krzyżowe, kwadratowe, ośmiokątne, sześciokątne (zwane imbusowym), gwiazdkowe (zwane torxem) oraz Tri-Wing. Każde nacięcie wymaga innej końcówki wkrętakowej. Trzony wkrętów są gwintowane, mogą mieć formę stożkowatą lub walcowatą.

Kupując wkręty, należy zwrócić uwagę zarówno na ich budowę, jak i na odpowiednie wymiary, dopasowane do planowanego zastosowania. Parametry te to średnica oraz długość. Pierwszy wymiar określa średnicę zewnętrzną gwintu. Drugi wymiar to odcinek pomiędzy końcem gwintu a powierzchnią drewna. Wymiary podawane są w milimetrach.

Rodzaje wkrętów

Wkręty do drewna różnią się między sobą długością, średnicą, rodzajem łba i kształtem nacięcia na łbie. Mnogość typów utrudnia zorientowanie się w zastosowaniu poszczególnych odmian. Do ogólnych zastosowań w obróbce drewna stosuje się wkręty o łbie stożkowym płaskim lub kulistym. Różnego rodzaju okucia mocowane są za pomocą wkrętów z łbami owalnymi. Do połączenia materiałów drewnianych stosowane są wkręty ciesielskie, na przykład o stożkowym łbie. Lakierowane wkręty farmerskie przeznaczone są do łączenia drewna z blachą profilowaną. Z kolei wkręty oczkowe z ocynkowanej stali nadają się do drewna, muru i betonu.

Wkręty do drewna – charakterystyka

Wkręty do drewna produkowane są z różnych materiałów. Najczęściej są to wyroby ze stali ocynkowanej. Nie są one jednak bardzo odporne na rdzewienie i działanie czynników zewnętrznych; pod tym kątem lepiej spisują się wkręty fosfatowane. Uzyskuje się je poprzez zanurzenie w roztworach fosforanów cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego. Wyróżniają się matowym, ciemnoszarym kolorem. Wkręty ze stali nierdzewnej przeznaczone są do zastosowania w miejscach narażonych na działanie wody, a więc na przykład na tarasach, na balkonach, w altanach, przy budowaniu elementów wyposażenia ogrodu.

Po czym poznać wkręty do metalu?

Aby odróżnić wkręty do metalu od wkrętów do drewna, należy przyjrzeć się trzonom. W przypadku produktów przeznaczonych do metalu będą one miały formę walca, o stałej średnicy na całej długości. Również gwint może być pewną wskazówką. Zazwyczaj w przypadku wkrętów do metalu jest on gęstszy.

Bogaty wybór wkrętów w sklepach budowlanych może przysporzyć nam kłopotów podczas zakupu. Warto wcześniej sprawdzić, jakie cechy powinien posiadać poszukiwany przez nas rodzaj wkrętów, by kupić odpowiednio dopasowany do planowanego zastosowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *