Wkręty do drewna to jeden z podstawowych produktów w sklepach budowlanych. Stając przed regałem pełnym różnego rodzaju wkrętów, można się zdziwić, jak duży jest ich wybór. Zobacz, czym kierować się, kupując te niezbędne w każdym domu akcesoria.

Budowa wkrętów

Każdy wkręt, niezależnie od przeznaczenia, składa się z łba i trzonu. Łeb może mieć różną formę, od której między innymi zależy zastosowanie. Wyróżniamy wkręty o łbach walcowatych soczewkowych, walcowatych płaskich, stożkowych soczewkowych, stożkowych płaskich, kulistych oraz owalnych. Istnieją również specyficzne wkręty bez łba.

Na łbie umieszczone jest nacięcie, które również może przyjmować różne kształty: proste, krzyżowe, kwadratowe, ośmiokątne, sześciokątne (zwane imbusowym), gwiazdkowe (zwane torxem) oraz Tri-Wing. Każde nacięcie wymaga innej końcówki wkrętakowej. Trzony wkrętów są gwintowane, mogą mieć formę stożkowatą lub walcowatą.

Kupując wkręty, należy zwrócić uwagę zarówno na ich budowę, jak i na odpowiednie wymiary, dopasowane do planowanego zastosowania. Parametry te to średnica oraz długość. Pierwszy wymiar określa średnicę zewnętrzną gwintu. Drugi wymiar to odcinek pomiędzy końcem gwintu a powierzchnią drewna. Wymiary podawane są w milimetrach.

Rodzaje wkrętów

Wkręty do drewna różnią się między sobą długością, średnicą, rodzajem łba i kształtem nacięcia na łbie. Mnogość typów utrudnia zorientowanie się w zastosowaniu poszczególnych odmian. Do ogólnych zastosowań w obróbce drewna stosuje się wkręty o łbie stożkowym płaskim lub kulistym. Różnego rodzaju okucia mocowane są za pomocą wkrętów z łbami owalnymi. Do połączenia materiałów drewnianych stosowane są wkręty ciesielskie, na przykład o stożkowym łbie. Lakierowane wkręty farmerskie przeznaczone są do łączenia drewna z blachą profilowaną. Z kolei wkręty oczkowe z ocynkowanej stali nadają się do drewna, muru i betonu.

Wkręty do drewna – charakterystyka

Wkręty do drewna produkowane są z różnych materiałów. Najczęściej są to wyroby ze stali ocynkowanej. Nie są one jednak bardzo odporne na rdzewienie i działanie czynników zewnętrznych; pod tym kątem lepiej spisują się wkręty fosfatowane. Uzyskuje się je poprzez zanurzenie w roztworach fosforanów cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego. Wyróżniają się matowym, ciemnoszarym kolorem. Wkręty ze stali nierdzewnej przeznaczone są do zastosowania w miejscach narażonych na działanie wody, a więc na przykład na tarasach, na balkonach, w altanach, przy budowaniu elementów wyposażenia ogrodu.

Po czym poznać wkręty do metalu?

Aby odróżnić wkręty do metalu od wkrętów do drewna, należy przyjrzeć się trzonom. W przypadku produktów przeznaczonych do metalu będą one miały formę walca, o stałej średnicy na całej długości. Również gwint może być pewną wskazówką. Zazwyczaj w przypadku wkrętów do metalu jest on gęstszy.

Bogaty wybór wkrętów w sklepach budowlanych może przysporzyć nam kłopotów podczas zakupu. Warto wcześniej sprawdzić, jakie cechy powinien posiadać poszukiwany przez nas rodzaj wkrętów, by kupić odpowiednio dopasowany do planowanego zastosowania.

Poprzedni artykuł3 sposoby na zagospodarowanie nieużywanej hali
Następny artykułPodłoga jak nowa, czyli renowacja paneli laminowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj