Pierwsze tygodnie roku to zwykle czas planowania domowego budżetu na cały rok. Weryfikujemy całoroczne wydatki, szukamy finansów na realizację nowych planów, rozkładamy środki na poszczególne miesiące… Jednym z centralnych punktów budżetu rocznego dla większości rodzin są wakacje. Koszty wyjazdów niestety stale rosną, tak jak rosną ceny wynajmu nieruchomości. Wynajem hotelu lub domku letniskowego na 10 dni dla czteroosobowej rodziny lub dla grupy 5 przyjaciół oznacza średnio koszt (w zależności od sezonu i lokalizacji) od 2 do 6 tyś zł. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja domku i im lepsze jest jego wyposażenie, tym jego wynajem będzie droższy – górnych granic finansowych w zasadzie tutaj nie ma.

Poniżej przedstawiamy garść informacji dla osób, które zastanawiają się nad zainwestowaniem w nieruchomość i kupno gotowego domku letniskowego z drewna.

Kupno działki budowlanej lub rolnej (z przeznaczeniem do odrolnienia) i postawienie na niej niewielkiego domku letniskowego z drewna jest z pewnością opłacalne dla wszystkich tych osób, które – ceniąc sobie kontakt z przyrodą i potrzebując spokojnego miejsca na wakacje -ponoszą co roku wydatki związane z wynajmem takiej nieruchomości na krótki termin. Inwestycja we własny domek oznacza nie tylko oszczędność na kosztach wynajmu, ale też posiadając taką nieruchomość na własność, zyskujemy możliwość nieograniczonego do niej dostępu. W dzisiejszych czasach najwygodniejszą opcją wydaje się kupno gotowego drewnianego domku letniskowego, który dotrze do nas w częściach, dokładnie opisanych w instrukcji. Wystarczy go złożyć w całość, aby mógł być następnie swobodnie użytkowany w każdych warunkach atmosferycznych: możemy go ogrzać i spędzać weń weekendy nawet w zimie.

Gotowe domki letniskowe z bali

Dlaczego gotowe domki drewniane to najbardziej optymalna inwestycja? Dla porównania, do wyboru mamy również tradycyjne domki murowane,  ale koszt ich budowy jest zdecydowanie wyższy. Alternatywą może być też budowa drewnianego domku stelażowego, którego właściwości techniczne są zbliżone do domku jednorodzinnego. Budowa takiej konstrukcji jest jednak obwarowana wieloma przepisami prawa budowlanego. Jeszcze innym rozwiązaniem może być budowa cienkościennego domku drewnianego, obitego od wewnątrz warstwą boazerii – takie domki możemy często spotkać nad morzem lub w okolicach najpopularniejszych jezior. Ich budowa nie wymaga nawet uzyskiwania pozwolenia na budowę. Niestety jednak, domki tego rodzaju nie nadają się do użytku podczas zimy ani nawet w czasie chłodniejszych wiosennych lub wczesnojesiennych dni. Są awaryjne, szybko się eksploatują i niestety trudno też o zapobieganie rozwijaniu się wilgoci wewnątrz.

Domki letniskowe drewniane wykonane z bali dorównują funkcjonalnością budowlom murowanym. Jednocześnie, ich budowa nie jest obwarowana tak wieloma przepisami prawnymi. Jest też zdecydowanie tańsza. Na zdjęciu: domek letniskowy z bali, z dwuspadowym dachem. Domek wyposażony jest w drewnianą podłogę i przeszklone drzwi. Na estetykę i wygodę użytkowania wpływa widoczna weranda. Koszt zakupu domku nie przekracza 17 tyś zł.  Fot. Ogrodosfera

Dlatego, rozpatrując każdy z tych przykładów, zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup gotowej konstrukcji z bali, o grubości ścian co najmniej 4 cm. Kupując taki domek mamy pewność, że nie jest to pojedynczy egzemplarz wypuszczony na rynek przez producenta. Przy tego typu produkcji pewne rozwiązania konstrukcyjne, które pierwotnie sprawdzały się słabo, są stopniowo ulepszane. Dlatego też procedura ewentualnej reklamacji jest zdecydowanie ułatwiona niż w przypadku, gdyby nasz domek pochodził od miejscowego stolarza, na podstawie projektu ściągniętego z Internetu, wzbogaconego dodatkowo o nasze intuicyjne przeróbki.

Domek letniskowy z drewna: co zrobić, aby używać go przez cały rok?

Domek letniskowy z drewna, który chcielibyśmy wyposażyć w kominek z płaszczem wodnym rozprowadzającym ciepło po całym wnętrzu lub taki, który chcielibyśmy ogrzewać dodatkowymi źródłami ciepła (świetnie sprawdzają się grzejniki elektryczne), powinien mieć określonym poziom izolacji cieplnej. Jednym słowem: nie ma sensu ogrzewać domku, którego ścianki są zbyt cienkie. Z tego właśnie powodu niektóre domki narzędziowe z drewna nie nadają się do użytku rekreacyjnego, ani tym bardziej całorocznego: budowane są z myślą o spełnieniu potrzeby osoby poszukującej niedrogiego ogrodowego magazynku, mają cienkie ścianki o przekroju 1,5 – 3 cm.

Idąc dalej, gdy mamy domek letniskowy z bali o grubości ok. 4-6 cm, musimy je dodatkowo ocieplić. Optymalną granicą jest grubość ścian na poziomie 7 cm – bale o tym i wyższym przekroju zapewniają całkowitą samowystarczalność jeśli chodzi o izolację cieplna w zimie.

drewniany domek

Domek letniskowy o powierzchni ok 43 m². W środku: dwie sypialnie, salon i kuchnia z aneksem kuchennym. Na uwagę zasługuje przestronny, zadaszony taras, nadający całości charakteru. Domek wykonany  jest z bali świerkowych o grubości ok 4,5 cm, co oznacza, że po wykonaniu warstwy ocieplającej, domek może służyć jako budynek całoroczny. Koszt zakupu domku: 23 tyś zł. Fot. Ogrodosfera

Przymierzając się do zakupu domku, który w zamyśle ma być całoroczny, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na grubość ścian, ale także na konstrukcję dachu. Zimą, to właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła.  Najprostszymi i najtańszym rodzajem poszycia stosowanym w gotowych domkach drewnianych jest obicie z desek, pokryte papą. Jest to zadaszenie ochraniające wnętrze jedynie przed deszczem, wiatrem i przed wnikaniem wilgoci. Aby dach izolował przed uciekaniem ciepła, konieczne jest pokrycie go dodatkowo gontem, dachówką lub łupkami.

Inne mosty ciepła to oczywiście okna i drzwi. Domki całoroczne powinny mieć solidnie wykonane okucia, a wszelkie możliwe otwory powinny być dobrze zaizolowane.

czerwony domek

Domek letniskowy z drewna, pomalowany na czerwono. Fot. Ogrodosfera

Funkcjonalny projekt

Oglądając domki letniskowe dostępne w katalogach producentów niejednokrotnie możemy być oczarowani, jak bardzo są przytulne, piękne i klimatyczne. Warto jednak zastanowić się racjonalnie nad wyborem domku o takim układzie pomieszczeń, który będzie jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Ilość pomieszczeń (szczególnie sypialni)powinna być dopasowana do tego, w jak licznym gronie będziemy najczęściej przebywać w domku. Jeśli na urlop wyjeżdżamy wyłącznie z rodziną, wówczas dodatkowe sypialnie dla gości nie będą tak istotne jak fakt, aby zapewnić naszym pociechom odpowiednią ilość miejsca do zabawy w salonie. Jeśli zamierzamy gotować w domku, należy wybrać taki model, który umożliwia urządzenie wygodnej kuchni.

Domki letniskowe, poza funkcją rekreacyjną, mogą pełnić też częściowo funkcje magazynu i garażu dla sprzętów ogrodowych takich jak kosiarki, piły spalinowe, a także dla mebli ogrodowych, rowerów, zabawek dla dzieci i sprzętu ogrodowego. Jeśli lubimy uprawiać rośliny, to właśnie w domu warto wydzielić stół do przesadzania doniczek. Pamiętajmy też  majsterkowiczach, którym przyda się na działce stół narzędziowy, okryty dachem, wokół którego można przechowywać wszystkie narzędzia.

Domek letniskowy podzielony na dwie części: rekreacyjną oraz magazynową, przeznaczoną do przechowywania sprzętu ogrodowego lub do urządzenia w środku warsztatu do majsterkowania. Fot. Ogrodosfera

Całoroczny, czy tymczasowy?

O tym, czy domek będzie używany wyłącznie latem, czy też ma być całoroczny, powinniśmy zdecydować jeszcze przed zakupem. Jest to kwestia o tyle istotna, że w stosunku do domków tymczasowych, nietrwale osadzonych na gruncie, używanych wyłącznie latem, zastosowanie mają zupełnie inne przepisy prawa budowlanego niż do domków stałych, uzbrojonych w media i zbudowanych na fundamentach.

Po pierwsze, niewielkie (do 25m2 na terenie miast i do 35m2 na terenach wiejskich) domki letniskowe zakwalifikowane jako tymczasowe, pozostające na działce bez umocowania w podłożu można budować bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę oraz bez konieczności zgłaszania zamiaru budowy do urzędów kontrolujących stawianie budynków zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Domki większe, zbudowane na fundamentach, lub takie, których rozpiętość przekracza 4,8 m lub których dach jest wyższy niż 4 m (lub 5 mm jeśli jego konstrukcja jest stroma), wymagają wypełniania kilkutygodniowej procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę(która zresztą może skończyć się decyzją odmowną, na przykład ze względu na rozbieżność między naszymi planami a planami zagospodarowania przestrzennego obowiązującymi na danym terenie). Plany zagospodarowania przestrzennego należy zresztą sprawdzić daleko wcześniej przed rozpoczęciem nawet myślenia o zakupie nieruchomości na danym terenie.

Domki, które w zamyśle mają być używane jako całoroczne, podlegają zupełnie innym zasadom uznawania jako legalnie zbudowane niż małe domki tymczasowe, np. cienkościenne domki narzędziowe. Na zdjęciu: niewielki domek ogrodowy nietrwale połączony z gruntem, o cienkich ścianach, który okresowo może służyć też do celów rekreacyjnych. Fot. http://ogrodosfera.pl/domki-letniskowe

Dodatkowo, zakup działki pod domek, zakup domku i dalsze jego urządzanie oraz dostosowywanie działki do „obsługi” owego domku jest na tyle kosztowne, że niekiedy warto zdecydować się na kredyt. Dla zakupu domku całorocznego wraz z nieruchomością banki oferują kredyty hipoteczne, które są najtańszymi na rynku. W przypadku budynków innego typu niestety już trzeba wziąć wyżej oprocentowaną pożyczkę.

Podsumowanie

Inwestycja we własny domek letniskowy jest niebagatelną gratką dla miłośników przyrody i zapalonych działkowiczów. Możliwość posiadania miejsca, do którego posiadamy nieograniczony dostęp to coś, za co warto zapłacić. Aby jednak pieniądze nie były wyrzucane w przysłowiowe błoto, przed zakupem działki i domku należy dokładnie rozważyć wszystkie zawiłości prawne, a także rozeznać się w naszych potrzebach, aby wiedzieć dokładnie jakiego rodzaju konstrukcji szukać. Na szczęście, wybór wśród producentów oferujących tego typu domki jest coraz większy. Zwróćmy uwagę na wszelkie detale: rodzaje okuć okiennych, solidność wykonania dachu, rodzaj zastosowanej podłogi, funkcjonalność projektu domku i wiele innych… Racjonalny wybór będzie procentował przez długie lata!

Sprawdź, jak jeszcze mogą wyglądać domki ogrodowe z drewna na filmie:

Poprzedni artykułMetoda termoizolacji natryskowej
Następny artykułZastosowania myjki ciśnieniowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj