Za oknami zimno, deszczowo i wieje a to przecież dopiero jesień. Zima zbliża się wielkimi krokami i już wkrótce możemy spodziewać się za oknem mrozu, zamieci, lodu i śnieżnych zasp. Chociaż pokryte białym puchem drzewa i ulice wyglądają bajkowo, ta pora roku przysparza Polakom wielu kłopotów – od oblodzonych chodników, przez trudne dojazdy do pracy aż do astronomicznych rachunków za ogrzewanie, które szczególnie dają się we znaki właścicielom domów jednorodzinnych. A przecież ogrzewanie to komfort, z którego po prostu nie da się zrezygnować.
Dlatego warto na bieżąco śledzić technologiczne innowacje, dzięki którym można ogrzać dom skutecznie, ekologicznie i przede wszystkim tanio. Większość z nas już zdaje sobie sprawę, że pierwszym krokiem do zwiększenia efektywności instalacji cieplnej jest właściwa izolacja budynków oraz szczelne drzwi i okna. Okazuje się jednak, że także w dziedzinie paliw regularnie pojawiają się nowe materiały, które są tańsze, wydajniejsze i przyjazne dla środowiska. Jednym z odkryć ostatnich lat jest pellet – materiał opałowy pozyskiwany ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych i sprzedawany pod postacią granulatu w kształcie kulek lub walców. Uważany on jest obecnie za jeden z najefektywniejszych źródeł energii ze względu na niską wilgotność a jego główna przewaga nad drewnem wynika z bardzo niewielkiej ilości popiołu, powstającego przy spalaniu. 1 tona użytego pelletu to około 4 kg popiołu, ale wartość ta może być jeszcze niższa w zależności od producenta.
Zachęcająca do używania tego efektywnego paliwa z biomasy jest także jego cena. Ponieważ wywarzany jest on z trocin, wiórów, kory drzewnej lub słomy, cena pelletu nie zależy od bieżącej wartości paliw kopalnych, takich jak węgiel czy olej opałowy. Jest także przyjazny dla środowiska, ponieważ powstaje z surowców odnawialnych a jego spalaniu towarzyszy znacząco niższa niż przy oleju opałowym emisja dwutlenku węgla. Dlatego jeśli szukamy sposobu na tanie ogrzewanie domu, które jednocześnie nie będzie przyczyniało się do degradacji otaczającej nas natury, pellet wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.