Remont krok po kroku

Wiele osób pyta mnie co dalej kiedy dom jest już zamknięty. W porządku, powstawialiśmy okna, drzwi, wszystkie prace związane z hydrotroniką, elektryką tynkami i wylewkami mamy już za sobą. Czas zatem zabrać się za prace wykończeniowe. Warto abyście pamiętali o fundamentalnej zasadzie jaką jest kolejność  wykonywanych prac. Wskazane jest, aby się jej trzymać, wtedy wszystkie prace wykończeniowe będą czystą przyjemnością, a i czas poświęcony na wykonywanie poszczególnych czynności znacząco zmaleje.

1. Ściany i sufity – czyli prace najtrudniejsze. Jeżeli zależy nam np. na umiejscowieniu na tynkach gładzi gipsowych, warto aby wcześniej wszystkie zabudowy wykonane były z płyt g-k. To samo dotyczy sufitów podwieszanych i zabudowy ściennej, oraz naprawy uszkodzeń w tynkach.

remont mieszkania krok po kroku

2. Podłogi i okładziny ceramiczne – Kolejnym etapem powinno być ułożenie posadzek z płytek lub kamienia, a także wykonanie ceramicznych okładzin łazienek oraz stopni schodów. Układając podłogę, warto pamiętać o tym, jakie listwy cokołowe zamontować w pomieszczeniu. Jeżeli nie są one wykonane z płytek, a z drewna bądź też MDF lakierowanego, będziemy musieli znać ich szerokość, aby szczeliny pozostawione na podłodze pomiędzy płytką a ścianą nie okazały się zbyt duże na etapie mocowania cokołów. Łazienki warto wykończyć w całości, a na koniec zostawić jedynie montaż mebli, armatury i innych sprzętów.

krok po kroku remont mieszkania

3. Pierwsze malowanie – jeżeli już jesteśmy po wykonaniu wszystkich brudnych i mokrych prac 😉 zabieramy się za gruntowanie ściany i pomalowaniu jej jednokrotnie. Potem robimy tylko ewentualne poprawki na gładziach, ponieważ dopiero na farbie można zauważyć wszelkie występujące niedoskonałości.

jak samodzielnie malować ściany

4. Podłogi i drzwi drewniane – po pierwszym malowaniu warto zabrać się za montaż podłogi drewnianej. Pamiętajmy, że jeżeli kładziemy surową deskę, warto aby poleżała ona po ułożeniu około 3 – 4 tygodnie przed ostatecznym cyklinowaniem i lakierowaniem. W tym czasie oczywiście możemy po niej chodzić i wykonywać drobne prace. W przypadku gotowej deski lakierowanej już po 2 dniach możemy przystępować do dalszych prac, takich jak zamontowanie drzwi.

remont krok po kroku

5. Listwy cokołowe – zanim podejmiemy się drugiego malowania powinniśmy zamontować cokoły drewniane lub z lakierowanego MDF. Pomiędzy ścianą a przyklejonym przez nas cokołem powstanie mała szczelina, która najczęściej jest wynikiem nierówności ścian bądź warstwy kleju montażowego – wypełniany ją akrylem i malujemy w trakcie drugiego malowania.

lista przypodłogowa aluminiowa

6. Drewniane schody – ich montaż najlepiej zostawić na koniec, aby zapobiec ich ewentualnemu uszkodzeniu i porysowaniu podczas późniejszych prac remontowych. Najlepiej traktować je jak domowy mebel.

montaż schodów drewnianych krok po kroku

7. Drugie malowanie – czyli pokrywamy poprawione wcześniej niedoskonałości w gładziach i ewentualne uszkodzenia, które powstały w wyniku wcześniejszych prac.

remont starego domu

8. Montaż szaf wnękowych i oświetlenia – Meble to ostatnie ogniwo w wykończeniu domu. Ostatecznego wyglądu mieszkanie nabierze w momencie ich zamontowania. Na samym końcu instalujemy oświetlenie, które wydobędzie głębię z wnętrza i pozwoli uzyskać nastrojowość pomieszczenia. Elementy dekoracyjne zaś dopełnią całość i spersonalizują mieszkanie.

remont starego domu krok po kroku

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *