Aby zapewnić niezawodne zasilanie kominka lub pieca wielopaliwowego przez cały czas, będziesz potrzebować miejsca w swoim domu do przechowywania węgla i drewna opałowego. Jak je wybrać, by nie mieć problemu z kurzem, brudem, a jednocześnie zadbać o dobry stan opału? Oto kilka wskazówek specjalistów z Rolmarket.
Jak dbać o opał poza domem?
Miejsce, w którym zdecydujesz się na przechowywanie węgla, zależy w dużej mierze od tego, ile masz miejsca. W przypadku przechowywania na zewnątrz ważne jest, aby chronić węgiel i drewno przed wilgocią. Jednym z najlepszych rozwiązań do przechowywania opału jest specjalny bunkier węglowy. Dobrze wpasowuje się on w tylną lub boczną część nieruchomości, utrzymując duże ilości węgla bez zakłóceń w wyglądzie Twojego ogrodu.
Możesz również przechowywać węgiel w koszu na śmieci lub nawet w koszu na kółkach. Podczas gdy żadne z nich nie będzie w stanie pomieścić tak dużej ilości węgla jak bunkier, mogą okazać się niezwykle wygodnym rozwiązaniem.
Inną opcją jest przechowywanie węgla w stosie. Może to być kłopotliwe, ale jeśli nie masz nic przeciwko górze luźnego, spiętrzonego węgla, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć je na swoim podwórku. Po prostu upewnij się, że stos nie jest zbyt wysoki i staraj się go zakrywać tak często, jak to tylko możliwe.
Jeśli przechowujesz drewno na zewnątrz, kłody muszą być całkowicie zakryte i trzymane z dala od ziemi. Stabilniejsze powierzchnie, takie jak beton, są dobre, jednak warto umieszczać drewno na platformie, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z glebą, trawą i wilgocią. W tym celu możesz równie wykorzystać worki na opał, które będą chroniły drewno przed gniciem.
Kłody powinny być układane w stosy, a następnie cięte na krótkie odcinki, aby można je było łatwo transportować. Warto jednak pamiętać o tym, że połączenie stosu węgla i drewna na jednym podwórku nie wygląda zbyt ładnie, dlatego warto, zarówno ze względów estetycznych jak i funkcjonalnych, rozważyć wybudowanie prostej szopki.
W każdym z wyżej wymienionych opcji będziesz potrzebował również zwykłych worków polipropylenowych, które umożliwią Ci bezproblemowe przenoszenie mniejszych ilości węgla i drewna do domu.
Jak przechowywać opał w domu?
Jeśli nie masz miejsca na zewnątrz lub jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do niewielkich ilości węgla, możesz łatwo przechowywać opał w domu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przechowywanie węgla w piwnicy lub oddzielnym pomieszczeniu magazynowym. Jednak nie każdy ma tyle miejsca w środku, więc skrzynia, kosz lub worek na węgiel są wtedy jedyną opcją. Tego typu asortyment na węgiel możesz zakupić w sklepie ogrodniczym https://rolmarket.pl/
Możesz również użyć mniejszych wiader na węgiel – lub nawet plastikowych wanien – do przechowywania bardziej poręcznych ilości luźnego węgla w pomieszczeniu, na przykład blisko kominka.
Drewno opałowe wymaga nieco więcej troski, jeśli chodzi o składowanie. Drewno może gnić, pękać i zostać zaatakowane przez szkodniki, dlatego należy trzymać kłody z dala od obszarów o wysokiej wilgotności.