Jak ocieplić stalową halę produkcyjną?

Zarówno hale logistyczne, magazynowe, jak i produkcyjne są wykonane ze stali, która oprócz swoich solidnych konstrukcji, ma dość słabą izolację cieplną. Aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywanym towarom należy dopasować system cieplarniany do charakteru działalności.

Płyty izolacyjne

Płyty wiórowo-cementowe to popularna, lecz dość stara technika izolacyjna, która w niektórych przypadkach stosowana jest do dnia dzisiejszego. Płyty te z pewnością spełniają swoją rolę, jednak stwierdzono, że mają mniejszą skuteczność niż na przykład izolacje ze styropianu.

Drugim rozwiązaniem izolacyjnym są płyty gipsowo-kartonowe, które charakteryują się prostym i szybkim montażem. Niezbędny do tego będzie podwieszany sufit, który zapewnia dodatkową izolację. Natomiast ruszt sufitu warto wypełnić wełną mineralną, dzięki czemu ciepło termiczne będzie skutecznie zatrzymane w pomieszczeniu.

Pianki poliuretanowe utrzymujące ciepło nie tylko dachu hali

Popularnym i sprawdzonym sposobem są pianki poliuretanowe, które posiadają również funkcję hydroizolacyjną. Pianki są bardzo wydajne i przy ich pomocy można ocieplić nie tylko dach hali produkcyjnej ale i jej stropy i ściany. Płynny i odpowiednio stężony poliuretan stosowany jest w formie natryskowej przy użyciu zaworu pistoletowego. Zaaplikowana pianka po chwili zwiększa swoją objętość niemal 100-krotnie, dzięki czemu mamy gwarancję szczelnego montażu ocieplenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając płyty warstwowe do termoizolacji hali

Obecnie przedsiębiorcy najczęściej decydują się na płyty z wełny mineralnej lub płyty styropianowe. Ocieplenie ścian zewnętrznych jest konieczne, aby w pomieszczeniu utrzymywała się stała temperatura, która zapewni idealne warunki pracownikom produkcji oraz przechowywanym towarom. Grubość warstwy warto ustalić z profesjonalistami, aby uzyskać prawidłowy współczynnik przenikania ciepła.

Styropian jest lekkim i bardzo opłacalnym materiałem, nie wchłania wody i świetnie izoluje pomieszczenia. W dodatku charakteryzują się kilkukrotnie większą wytrzymałością na rozrywanie, niż wełna mineralna, która natomiast jest odporna na działanie ognia.

Wybierając materiał izolacyjny należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę produktów, lecz także ich wytrzymałość na obciążenie użytkowe i siły parcia wiatru. Nie zależnie od wyboru, płyta warstwowa powinna być w pełni odporna na wilgoć, skrajnie wysokie i niskie temperatury oraz korozję.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *