Kominek jest świetnym elementem aranżacji każdego salonu i na pewno wniesie do domu wiele uroku. Niemniej jednak, nie da się zaprzeczyć, iż jego wykonanie nie należy do najtańszych. Dlatego też dzisiaj odpowiadamy na pytanie odnośnie tego, czy możliwe jest wykonanie kominka samodzielnie?
Obudowa wkładu kominkowego
Jak najbardziej może ona zostać zrobiona samodzielnie. Przeważnie składa się ona z trzech elementów, a konkretnie jest to okap, obudowa wkładu oraz płyta nośna. Do wybudowania obudowy można wykorzystywać materiały niepalne i odporne na wysoką temperaturę, której niewątpliwie będą poddawane.
Płyta nośna
Wykonywana jest z cegły zwykłej lub klinkierowej, a na zewnętrznie okłada się ją płytkami kamiennymi, płytą g-k, ceramiką lub drewnem. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również gotowe elementy obudowy, które wykonuje się z piaskowca, czy też innych materiałów skalnych.
Okap
Buduje się go z płyt gipsowo-kartonowych, które są ognioodporne i na specjalnym stelażu. Dodatkowo wewnątrz jest ułożona izolacja z wełny mineralnej osłoniętej przez folię aluminiową. Górna część okapu to miejsce, gdzie znajduje się specjalna przegroda na rurę spalinową. Natomiast poniżej tej przegrody wstawiane są kratki, które będą nawiewały ciepłe powietrze do pomieszczenia.
Tak więc, jak widzisz, jest możliwe samodzielne wykonanie obudowy kominka. Jeśli zaś chodzi o sam wkład, to tutaj zdecydowanie polecamy zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie lub kupić gotowy w markecie budowlanym. Będzie to zdecydowanie bardziej bezpieczne i zagwarantujesz sobie jego prawidłowe działanie. Tym bardziej, że same wkłady kominkowe z roku na rok są dostępne w coraz niższych cenach, bowiem na rynku panuje spora konkurencja i producenci oferują produkty w atrakcyjnych stawkach.