Strona główna Remont Budujesz lub remontujesz dom? Uważaj na kary za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów

Budujesz lub remontujesz dom? Uważaj na kary za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów

50
kary za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów

Każda budowa i każdy remont powoduje powstanie dużej ilości odpadów. Nie każdy jest świadomy, że znacznej większości śmieci tego rodzaju nie wolno wyrzucać do przydomowych śmietników. Grożą za to wysokie grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialność karna. Co zatem zrobić, by pozbyć się odpadów budowlanych szybko i zgodnie z prawem?

Czym są odpady budowlane i poremontowe?

Podczas prac remontowo-budowlanych powstają odpady różnego typu, najczęściej są to:

  • Gruz budowlany – do tej grupy zaliczamy betonowe elementy konstrukcji, rozkruszone posadzki, cegły, pustaki, bloczki silikatowe, czy dachówki.
  • Materiały izolacyjne – np.styropian lub wełna mineralna.
  • Ceramika wykończeniowa – przede wszystkim płytki podłogowe i ścienne.
  • Materiały opakowaniowe po farbach, klejach, ale także sprzętach AGD, czy materiałach budowlanych.
  • Urządzenia sanitarne – takie jak baterie, brodziki, ale także elementy instalacji doprowadzających.
  • Gabaryty kabiny prysznicowe, wanny, stare meble, ramy okienne.
  • Pozostałe – narzędzia, ziemia, odpady zielone.

Niektóre z tych odpadów są toksyczne dla środowiska, dlatego należy je zutylizować w określony sposób. Trzeba też wiedzieć, że bardzo dużą część gruzu budowlanego można poddać recyklingowi – po oczyszczeniu i rozkruszeniu materiał ten posłuży do budowy dróg, budynków i innych konstrukcji.

Gdzie wyrzucać gruz i odpady po remoncie?

Gruz i większość śmieci powstałych po remoncie zalicza się do kategorii odpadów budowlanych. Aby wyrzucić je zgodnie z prawem, niezbędny będzie specjalny kontener. Można go wynająć od lokalnej firmy zajmującą się wywozem i utylizacją śmieci tego typu. Na terenie południowo-zachodniej Polski takie usługi oferuje firma EKO-LOGIS: http://eko-logis.com.pl/. Mogą z nich skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa.

Możesz zamówić kontener o pojemności dostosowanej do skali inwestycji – od 2,5 m³ dla niewielkich remontów, po pojemniki większe niż 30 m³, które sprawdzają się przy bardzo dużych przedsięwzięciach. Kontener dostosujesz także do typu odpadów, dostępne są również pojemniki na zmieszane odpady poremontowe, do których wyrzucisz niemal wszystkie śmieci powstałe podczas prac. 

Jakie kary grożą za nieprawidłowy wywóz śmieci?

Kary od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej mogą zostać naliczone proporcjonalnie do wyrządzonych szkód. Nie będą niższe niż koszt utylizacji odpadów we właściwy sposób. W przypadku, gdy gruz uszkodzi pojemnik komunalny lub pojazd odbierający śmieci, sprawa może zostać obciążony kosztami ich naprawy. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń za porzucenie śmieci grozi grzywna do 5 000 zł. Kary zazwyczaj są wyższe, ponieważ mogą zostać doliczone koszty ponownego wywozu śmieci, ich utylizacji, a także rekultywacji terenu. Gdy śmieci zagrażają środowisku lub jest ich bardzo dużo, sprawca musi liczyć się nawet z karą pozbawienia wolności.

Wynajęcie kontenera jest najwygodniejszym i stosunkowo tanim sposobem na legalne pozbycie się odpadów poremontowych. Alternatywą jest dostarczenie śmieci do gminnego punktu selektywnej zbiórki, tzw. PSZOKa. To rozwiązanie sprawdzi się jedynie przy bardzo niewielkich inwestycjach, ponieważ śmieci trzeba dostarczyć do punktu na własną rękę. Punkty nie przyjmują również odpadów budowlanych w większych ilościach.