Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem domu. Jesień już za pasem, coraz szybciej zapada zmrok, dlatego tym bardziej warto się przyjrzeć swojej domowej instalacji elektrycznej.

Światło zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, musimy zadbać o to, żeby oświetlenie domowe rozciągało się w prostej linii, wzdłuż miejsc, którymi poruszają się wszyscy domownicy. Poza funkcjonalnością ważna jest też estetyka. Odpowiednio dobrane domowe oświetlenie w pełni wydobędzie urok naszego mieszkania, sprawi, że będzie bardziej przytulne, większe, wyda się radośniejsze.

Opracowując plan instalacji oświetlenia musimy podzielić dom na strefy. Jedną z najważniejszych jest strefa wejścia od drzwi przez korytarz, schody, do wszystkich pomieszczeń w domu, to jest właśnie wyżej wspomniana linia, która wyznacza trakt najczęściej pokonywany przez wszystkich domowników. To tam musi się znajdować główne oświetlenie w domu, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim funkcjonalność oraz zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa i możliwości swobodnego poruszania się po domu.

Strefa wyjścia jest też najczęściej oświetlaną strefa domu, dlatego warto rozważyć zakup żarówek energooszczędnych, inwestycję w oświetlenie LED tych pomieszczeń, które zawierają wbudowane czujniki ruchu. To duża oszczędność na rachunkach za energię, które stale ulegają zmianie. Warto również zwrócić uwagę, czy są one wyposażone w czujnik zmierzchu, który pozwoli na wyłączenie się świateł po zapadnięciu zmroku, dzięki czemu możemy wypracować dodatkowe oszczędności.  Zazwyczaj mają one bardzo jasne światło lampy i szeroki zasięg. W wąskich przedpokojach, zrezygnujmy z lamp wiszących, ponieważ dodatkowo pomniejszą one pomieszczenie, tym bardziej jak będą nisko zawieszone, mogą przeszkadzać przy codziennym poruszaniu się po mieszkaniu. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie lamp przy ścianach bądź tuż przy suficie.

Oprócz przedpokoju zwróćmy szczególną uwagę na oświetlenie schodów i korytarzy, to tam zdarza się najwięcej domowych wypadków, kiedy któryś z domowników idzie w nocy do łazienki lub kuchni. Dobrym rozwiązaniem są tutaj małe lampki wpuszczone w ściany korytarza lub stopnie schodów. Warto zastosować różne natężenie światła we wszystkich pomieszczeniach – wtedy nie będziemy mieli problemu z dostosowaniem naszego wzroku do zmiennego oświetlenia w różnych częściach domu lub mieszkania.

8

Poprzedni artykułPłyty meblowe Kronopol
Następny artykułDobór odpowiednich krzeseł do kuchni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj