Salon jest miejscem, gdzie spotykają się wszyscy domownicy, gdzie najczęściej przyjmujemy gości i spędzamy wspólne chwile. To swego rodzaju wizytówka naszego domu, dlatego tak ważna jest jego prezentacja. Odpowiednie dostosowanie salonu do potrzeb wszystkich użytkowników nie jest prostym zadaniem. Często zadajemy sobie wiele pytań, czy wygodniej będzie, jak salon będzie duży, a może połączony z kuchnią, lub też połączony z ogrodem? Oto kilka prostych zasad, które być może rozwieją nasze wątpliwości:

1. Wielkość salonu – czy rzeczywiście salon powinien być największym pomieszczeniem w naszym domu? Niby tak, ale często też mamy obawy, że przestrzeń ta może być niekiedy za duża i będzie po prostu straszyć nas i innych pustką. Najważniejsze jest jedno: nasza rodzina. Jeżeli posiadamy liczną rodzinę i uwielbiamy razem spędzać wolne chwile, to oczywiście zadbajmy o odpowiednią wielkość naszego salonu. Nie popadajmy jednak w skrajności i nie przesadzajmy z jego rozmiarami. Wystarczy już ok. 20-25 m2 i szerokość minimum 4 m aby spokojnie ustawić kanapy i fotele nawet w centrum naszego pokoju. Jeżeli dodatkowo otworzymy salon na schody uzyskamy dodatkowe poczucie przestronności.

alon2

2. Połączenie kuchni z salonem – coraz częściej spotyka się połączenie obu tych pomieszczeń w wielu aranżacjach mieszkań. Pozwala ono na jeszcze większą ilość spędzania wspólnie wolnego czasu, oczywiście jeżeli nie będą nam przeszkadzać hałasy dobiegające z kuchni. Odpowiednio zaprojektowany salon umożliwia częściowe separowanie strefy kuchennej w ten sposób, że przygotowywanie posiłków nie jest odbierane jako praca wykluczająca. Dobrym sposobem jest plan typu L, gdzie kuchnia wydzielana jest przy aneksie i oddzielona dodatkowo za pomoc wyspy lub półwyspu.

kuchnia

3. Otwarcie salonu na ogród – jest równie ciekawym rozwiązaniem, najczęściej jednak mieszkańcy domów decydują się na połączenie z ogrodem strefy jadalni. Jeżeli jednak odpowiednio przeszklimy ścianę zewnętrzną w salonie, możemy codziennie cieszyć się widokiem naszego pięknego ogrodu. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie w przeszkleniu drzwi kończących jeden z korytarzy w przestrzeni salonu, które po otwarciu będą łączyć go z ogrodem. Prze dobrej pogodzie będziemy mieć wrażenie przebywania na zewnątrz.

salon-z-jadalnia-i-wyjsciem-na-ogrod

4. Ulokowanie kominka – kominek może stać się nieodłącznym elementem naszego salonu i dawać w nim poczucie ciepła i rodzinnej atmosfery. Nic nie zastąpi żywego ognia w pomieszczeniu, dlatego tak wiele osób decyduje się na montaż kominka. Tak naprawdę każde umiejscowienie kominka jest dobre, pod warunkiem, że będzie ono spójne kompozycyjnie, czyli pasujące do układu i kształtu pomieszczenia.

Poprzedni artykułElementy drewniane w łazience
Następny artykułJakie warunki powinno spełniać mieszkalne poddasze?