W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie oświetleniem energooszczędnym. Jeszcze kilka lat temu zakup tego typu żarówek była to dość duża inwestycja. Obecnie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Dodatkowo jest to bardzo dobry sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. W ofertach handlowych można znaleźć wiele energooszczędnych żarówek oraz świetlówek, które pobierają znacznie mniej prądu oraz świecą jasnym, ciepłym światłem.

Żarówki energooszczędne – koszt

Świetlówki energooszczędne posiadają bardzo zróżnicowane ceny. Do najtańszych można zaliczyć świetlówki spirale, które można kupić już od 7 zł. Jednakże należy liczyć się z tym, że za produkt renomowanej firmy będziemy musieli dopłacić 4-5 zł. Standardowo świetlówka spirala pobiera 15W, a świeci takim samym światłem jak tradycyjna o mocy 75W.  Nieco droższym, ale bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zakup energooszczędnych, diodowych żarówek LED. Ich koszt waha się w przedziale 25-40 zł. Typowa żarówka LED pobiera 6W, natomiast świeci tak samo jak tradycyjna o mocy 60W.

Żarówki energooszczędne – żywotność

Producenci uważają, że żarówki energooszczędne są 50 razy trwalsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Zgodnie z oficjalnymi danymi, żywotność typowej świetlówki energooszczędnej wynosi do 15 lat, natomiast żarówki LED do 30 lat. Zazwyczaj produkty te posiadają okres gwarancyjny na około 2 lata, jednakże praktyka pokazuje, że zwykła, często używana żarówka nie przekracza więcej niż 50% tego okresu.

Wymiana żarówek – koszt

Załóżmy, że w naszym mieszkaniu znajdują się 4 pomieszczenia, w których to ulokowane jest po 4 źródła światła, w których to znajdują się tradycyjne żarówki o mocy 80W. By wymienić wszystkie żarówki w mieszkaniu będziemy potrzebowali aż 16 nowych sztuk. Jeżeli zdecydujemy się na żarówki typu LED, wówczas koszy wyniesie 400-650 zł. W przypadku zwykłych energooszczędnych świetlówek, koszt wymiany wyniesie 110-200 zł.

led_3

Oszczędzanie

Zainwestowanie w energooszczędne żarówki LED oraz świetlówki to bardzo dobry sposób na zredukowanie opłat za prąd. Oszczędność jest tym większa, im większa jest ilość źródeł światła. Najwięcej zaoszczędzimy, gdy zdecydujemy się na zakup żarówek typu LED. Początkowo może się wydawać, że jest to bardzo duży wydatek, jednakże już po kilku miesiącach zauważymy, że ta inwestycja bardzo się nam opłacała.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga – pamiętajmy o okresowym sprawdzaniu instalacji elektrycznej. Jest to bardzo ważne z uwagi na fakt, iż niesprawna instalacja elektryczna może powodować zwarcia, szczególnie w miejscu łączenia się przewodów elektrycznych. Prawidłowe więc będzie dokonanie przeglądu instalacji oraz w razie konieczności ponowne prawidłowe złączenie przewodów elektrycznych. Do połączeń niskoprądowych możemy zastosować złączkę mechaniczną.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.nowazarowka.pl

Poprzedni artykułJak dobrać odpowiednie drzwi?
Następny artykułTajniki oświetlenia łazienkowego