Własna działka to marzenie wielu. Niektórzy ograniczają się jedynie do korzystania z miejskich ogródków działkowych, na których oddają się z pasją uprawie warzyw i zbieraniu owoców. Inni kupują większe kawałki ziemi, często także z jakimiś starymi zabudowaniami, i tak kreują swój inny świat, swoją odskocznię od codziennego dnia.

A skoro mowa o działce, to musi być też jakiś dodatkowy budynek typu drewutnia czy niewielka komórka, służąca do przechowywania potrzebnych narzędzi czy ubrań roboczych. Po całym dniu pracy miło także przysiąść na własnej ławeczce, w cieniu, chroniąc się przed działaniem słońca czy natrętnych komarów. To właśnie altanki zapewniają komfortowe warunki dla odpoczynku. W zależności od możliwości finansowych oraz potrzeb ogrodników, mogą one być zarówno zbliżone do rozstawianych namiotów z niewielkim zadaszeniem albo przypominają domek letniskowy choć o mniejszych rozmiarach.

Najczęściej spotyka się altany zamykane i otwarte. Altany otwarte zapewniają ochronę przed słońcem czy niewielkim deszczem, dodatkowo ściany takich altan można ozdobić kwitnącymi krzewami czy różnymi rodzajami bluszczu, który będzie podkreślał atrakcyjność budowli poprzez oplatanie jej ścian. Takie altany są wykonane najczęściej z drewna, za to różnią się między sobą kształtem – altany otwarte mogą być wybudowane na kwadracie, sześciokącie czy ośmiokącie, a jej wnętrze można doposażyć wstawiając również drewniane ławy czy stoły.

Z kolei altany zamykane są prawdziwym domkiem o niewielkiej powierzchni. Zabudowane ściany, zamykane szczelne drzwi oraz okna z fantazyjnie przyciętymi szybami mogą stanowić zamknięty fragment powierzchni, którą warto wykorzystać do wypoczynku albo aby podziwiać swój uroczy zakątek w ogrodzie.

W przypadku altan ważne dla użytkowników jest to, że są one wykonane z drewna, zatem można je dodatkowo pomalować bejcą w wybranym kolorze. Warto także pomyśleć o jakimś impregnacie, który przedłuży żywotność altany, poddawanej działaniu zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Najczęściej altany są wykonywane na zamówienie, można także ich mniejsze wersje znaleźć w sklepach. Wówczas kupujący nie ma wpływu na jej wygląd końcowy oraz wielkość.

Ciekawym rozwiązaniem, które urozmaici teren działki będzie wykopanie małego stawu, bądź oczka wodnego. Pomysł ten sprawdzi się szczególnie dobrze, gdy poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, a działka znajduje się na terenie podmokłym.

Poprzedni artykułAby magazynowanie było sprawniejsze
Następny artykułBudowa domu w pigułce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj