Zakupienie mieszkania przeznaczonego pod wynajem może być bardzo dobrą inwestycją. Dzisiaj decyduje się na nią coraz więcej osób, ponieważ na mieszkaniu można zarobić znacznie więcej niż na lokatach. Gdy także chcesz zdecydować się na taki zakup, pamiętaj o tym, że to tylko początek – najważniejszy jest bezpieczny wynajem.

Mieszkanie może być przyszłościową lokatą kapitału, ale jedynie wtedy, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem – znajdzie godnych zaufania wynajmujących, którzy będą szanowali lokum i regularnie opłacali czynsz i rachunki. Niestety, życie pisze różne scenariusze. Największe zagrożenia dla wynajmujących mieszkania to przede wszystkim zdewastowanie lokalu, a także zaleganie z płatnościami. W związku z tym warto zabezpieczyć się przed takimi kłopotliwymi sytuacjami.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że jako wynajmujący własne mieszkanie warto sprawdzać najemców. Podstawowy dokument to, oczywiście, dowód osobisty, ale również można poprosić o inne dokumenty, na przykład zaświadczenie o dochodach, aby mieć pewność, że potencjalny najemca jest wypłacalny.

Bardzo ważna jest również umowa najmu, która jest dokumentem zabezpieczającym interesy zarówno samego wynajmującego mieszkania, jak i również jego właściciela. Dokument powinien określać prawa i obowiązki każdej ze stron – należy określić w nim wszystkie terminy, na przykład dotyczące wypowiedzenia umowy oraz czasu wyprowadzki.

Inne ważne dokumenty związane z zabezpieczeniem swoich interesów to protokół przekazania mieszkania – zamieszcza się w nim informacje o stanie nieruchomości wraz z dokumentacją fotograficzną. W razie problemów będzie można powołać się na dokument. Także warto pamiętać o pobraniu od wynajmującego kaucji – najczęściej ma ona wysokość miesięcznego czynszu i zwracana jest wtedy, gdy mieszkanie zdawane jest w odpowiednim stanie technicznym.

Gdy szukasz dobrego mieszkania inwestycyjnego w Polsce, sprawdź przede wszystkim nowe mieszkania w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, gdzie również realizowane są obecnie nowe inwestycje mieszkaniowe.

Poprzedni artykułCzy można samodzielnie zrobić kominek?
Następny artykułGdzie warto położyć linoleum?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj