Bez względu na to czy dopiero zaczynamy urządzanie naszej kuchni, czy też mamy ochotę po prostu wykonać drobny remont, warto zwrócić uwagę na jeden z najprostszych sposobów odświeżenia tego miejsca i nadania mu przytulnego i ciepłego charakteru. Coraz częściej modne są kuchnie kolorowe, których stylistykę możemy zmieniać w zależności od naszych upodobań. Oczywistym jest, że ściany kuchenne są najbardziej narażone na równego rodzaju ubrudzenia i uszkodzenia. Dziś przedstawię odpowiednie sposoby na malowanie ścian w taki sposób, aby długo pozostały one czyste.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane farby do kuchni trwale ochronią ściany przed wnikaniem brudu, umożliwią wielokrotne ścieranie i zmywanie bez obaw o utratę koloru, oraz pozwolą na łatwe przemalowanie ścian w późniejszym czasie.

Jak malować ściany w kuchni?

Jeżeli już dokonamy zakupu odpowiedniej farby, odpornej na wszelkie zewnętrzne czynniki, możemy przystąpić do malowania. Zanim jednak wyciągniemy puszkę z farbą i sięgniemy za wałek, musimy przygotować ściany do działania. Dlatego też powinniśmy najpierw umyć całą powierzchnię ścian roztworem wody i mydła malarskiego, które skutecznie usuną znajdujący się na ścianach tłuszcz. Następnie możemy przejść do właściwego malowania.

Oprócz farb I klasy wytrzymałości, w sklepach możemy również znaleźć farby ceramiczne, albo akrylowe. Składają się one z drobnych cząsteczek – mikrokuleczek ceramicznych, lub bardzo twardej i jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej. Uszczelniają one strukturę farby, znacznie ograniczają wnikanie wilgoci i brudu w ścianę. Pozwalają również na czyszczenie miejsca bez obaw o utratę koloru, bądź wybłyszczenie. To znacząco przedłuży czas trwałości koloru.

Zamiast farb możemy oczywiście wykorzystać wiele innych elementów wykończenia ścian, takich jak kamień, mozaika, ekrany szklane czy lustra. Tego typu elementy są przede wszystkim odporne na zabrudzenia, zarysowania i wysoką temperaturę, panującą niekiedy w kuchni.

sciana1 sciana3 scianka

A co z kolorem?

Odpowiedni dobór koloru ścian w kuchni sprawia, że możemy nabrać ochoty na jedzenie, bądź nie. Pomarańczowy jest idealnym kolorem dla niejadków, ponieważ zwiększa ona ilość tlenu w organizmie i pobudza apetyt. Niebieski natomiast idealnie nadaje się dla osób będących na diecie. Warto więc dokładnie dokonać doboru odpowiedniej farby i koloru ścian, aby nasza kuchnia długo cieszyła nasze oczy i sprawiała, że chętnie będziemy w niej przebywać. Kolor w kuchni możemy również ładnie “podkręcić” odpowiednim oświetleniem, inwestując w dobrej jakości oprawy led, które (w zależności od ustawienia koloru) będą dodatkowo, oprócz funkcji czysto praktycznej, pełnić rolę dekoracyjną. Dobierając odpowiednio wszystkie elementy wyposażenia stworzymy kuchnie na wymiar, o jakiej zawsze marzyliśmy.

kolor1 kolor2

Poprzedni artykułButy na budowę
Następny artykułIzolacja akustyczna mieszkania