Zanim na naszej kuchence zabulgocze czajnik z wodą, gaz, którym jest zasilana, musi przebyć długą i niekiedy bardzo krętą drogę. Najczęściej od miejsca wydobycia do końcowego odbiorcy w Polsce dzielą go tysiące kilometrów, bo w przeważającej części importowany jest gazociągiem z odległego Półwyspu Jamalskiego w Rosji.

Stosunkowo niewielkie jego ilości pochodzą również z innych krajów, takich jak Norwegia czy Niemcy. W końcu w jednej czwartej jest to nasz, polski gaz, którego złoża  zlokalizowane są na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. Wydobycie krajowe utrzymuje się od lat na tym samym poziomie, jednak pojawiająca się perspektywa wykorzystania złóż gazu łupkowego ma ten wskaźnik znacząco wywindować w górę w najbliższych latach.

Sieć dystrybucji gazu kontra butla LPG

Zapasy gazu gromadzone są w wielkich podziemnych magazynach, skąd rozprowadzane są po sieci dystrybucyjnej, a stamtąd do poszczególnych instalacji gazowych. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, na jednym z jego gęsto zaludnionych osiedli, to zasilanie w gaz naszego mieszkania będzie oczywistością. Nie tylko będziemy na nim gotować i piec, ale często posłuży on również do zasilania kotłowni centralnego ogrzewania.

Gorzej, gdy nasz dom znajduje się poza zasięgiem rurociągów, a budowa przyłącza gazowego byłaby nieopłacalna lub wręcz niemożliwa ze względów technicznych. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie korzystanie ze zbiorników i butli gazowych, w których pod ciśnieniem przechowywany jest płynny gazol, mieszanka propanu i butanu. Jest on także znany jako skrót z angielskiego określenia „Liquefied Petroleum Gas” , czyli LPG. Firmy zajmujące się dystrybucją i instalacją zbiorników oraz butli LPG na naszym rynku spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.

Błękitne paliwo w naszym otoczeniu

Nazywany błękitnym paliwem gaz jest o wiele mniej uciążliwy dla środowiska niż olej czy ropa naftowa. Dzieje się tak dlatego, że podczas jego spalania nie uwalnia się tak wiele substancji trujących do atmosfery, jak ma to miejsce w przypadku innych paliw. Samochody, w których znajduje się butla LPG zamiast zbiornika na paliwo można zatem śmiało nazwać pojazdami ekologicznymi, ponieważ znacznie zredukowana jest w nich emisja dwutlenku węgla, siarki czy rtęci.

Gaz jest także rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Prosta kalkulacja kosztów wykazuje, że lepiej opłaca się zainstalować kuchenkę gazową niż elektryczną w naszym domu. Tak samo sprawa wygląda z kotłem centralnego ogrzewania czy podgrzewaczem wody użytkowej. Dlatego wielu właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na zbudowanie instalacji gazowej niezależnie od tego czy będzie ona zasilana z sieci czy przez dostawców zbiorników LPG.

Poprzedni artykułCzy zawsze powinno robić się impregnację płytek?
Następny artykułKolory w salonie