W ostatniej fazie obróbki metali należy dopilnować, by nawierzchnia była odpowiednio wypolerowana. Jest to niezbędne działanie w procesie wykończeniowym i pozwala uzyskać gładką i błyszczącą powierzchnię metalu. Natomiast gratowanie jest konieczne w przypadku wystających nierówności, które najczęściej występują na krawędziach. Aby otrzymać przedmiot estetyczny i dobrze wykończony, trzeba usunąć zadzierające się fragmenty, a w tym celu niezbędne są konkretne narzędzia i techniki.
Jak polerować szkło?
Możliwości jest kilka:
1. na przykład do polerowania szkła używa się głównie miękkich tarcz filcowych, które są proste w zastosowaniu, ale za to niezbyt dokładne.
2. Innym rozwiązaniem jest smoła polerska, która daje świetne rezultaty, jednak przy dużym nakładzie czasu.
3. Dobrą alternatywą mogą być tarcze bawełniane, które są dokładne i sprawnie polerują nawierzchnię szkła.
Dzięki tym sposobom można zmniejszyć widoczność rys na szkle lub całkiem je usunąć.
Istnieją także inne możliwości domowego polerowania szkła, mianowicie za pomocą tlenku ceru. Metoda ta polega na połączeniu tej substancji z wodą 1:1, nałożenie gęstej mieszanki na szybę oraz polerowania za pomocą wiertarki, tak by nie przekraczała ona 600 obrotów na minutę. Jest to skuteczny sposób, w przypadku niezbyt głębokich rys, takich które są niewyczuwalne pod palcem.
Jak zająć się obróbką metali? Co w ich przypadku?
Zajmując się obróbką wykończeniową metali mamy nieco szerszy zakres możliwości. Przede wszystkim istnieje podział polerowania na elektrolityczne oraz mechaniczne. Dobór techniki w głównej mierze zależy od materiału na jakim będą wykonywane działania.
Najprostszym rozwiązaniem jest jednak polerowanie ręczne, które jest szybkie i uniwersalne. Wykorzystywane są do tego pasty polerskie najlepiej o średniej mocy ściernej, taśmy zabezpieczające i pady polerskie. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności przed każdym polerowaniem konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń z przedmiotu. Zaleca się w tym przypadku stosowanie arkuszy ręcznych do czyszczenia powierzchni metalowych, np. wydajne i bardzo wytrzymałe Scotch-Brite.
Powszechnym sposobem jest także chemiczne polerowanie, które polega na kąpieli w wodzie wraz z odpowiednimi substancjami utleniającymi. Podczas mechanizacji używane też są konkretne narzędzia, jak na przykład polerka obrotowa, mimośrodkowa czy szlifierka kątowa.
W przypadku gratowania do dyspozycji mamy metodę termiczną, czyli wybuchową, która polega na umieszczeniu przedmiotu w specjalnej, szczelnie zamkniętej maszynie, która za pomocą mieszanki gazów usuwa wszystkie nierówności.
Przydatnym urządzeniem może się okazać także specjalna maszyna do gratowania i zaokrąglania, która doskonale sprawdza się na cienkich materiałach, a zakres promieni zaokrąglania krawędzi jest wystarczająco szeroki.
W przypadku niewielkich nierówności warto sięgnąć po mniej wymagające sposoby. Najprostszym jest samodzielne, ręczne usuwanie ostrych krawędzi, które tworzą się po skrawaniu metalu. Do tej metody potrzebny będzie zestaw uniwersalnych gratowników ręcznych wraz z wymiennymi ostrzami.
Jak widać, metod i technik zarówno polerowania, jak i gratowania jest wiele. Przed samodzielnym działaniem warto najpierw wybrać właściwe narzędzie pracy lub przećwiczyć kilka wariantów. Pamiętaj, że gładka i równa powierzchnia to wyznacznik profesjonalizmu, który świadczy o tym, że trzymany w ręku przedmiot jest wysokiej jakości.