Dawniej traktowana nieco po macoszemu, spychana na dalszy plan, obecnie cieszy się powodzeniem pełniąc ważną rolę w projektach wnętrz… Mowa oczywiście o łazience, która w ciągu kilkunastu lat z nieciekawego miejsca, do którego „nawet król chodzi piechotą”, stała się świątynią higieny oraz relaksu. Każdego dnia spędzamy w niej stosunkowo dużą ilość czasu. Wykonując precyzyjne zabiegi, takie jak np. depilacja, dostrzegamy ogromną rolę, jakie pełni optymalne oświetlenie. Dlaczego jest ono tak ważne?
Potęga światła
Nie tylko w przypadku zabiegów wymagających od nas precyzji i pewnej ręki oraz bystrych oczu, lecz również w każdej innej sytuacji – dobre oświetlenie to podstawa. W zbyt ciemnym pomieszczeniu czujemy się po prostu źle, tracimy energię, radość życia i chęci do działania. Naukowcy udowodnili, że światło, nie tylko słoneczne lecz nawet sztuczne, posiada zbawienny wpływ na ludzki organizm, który wytwarza mniej melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za senność. To właśnie dlatego, przebywając w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, jesteśmy pełni pozytywnej energii i chęci do działania. Pamiętajmy o tym szczególe rozświetlając naszą łazienkę – pomieszczenie, w którym przecież rozpoczynamy każdy dzień!
Zjawiskowa, choć mała
Wybierając optymalne oświetlenie naszej łazienki, dostosujmy jego rodzaj do wielkości pomieszczenia. Małe łazienki to prawdziwe wyzwanie dla projektantów wnętrz. Urządzając takie pomieszczenie, zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu każdego centymetra przestrzeni. Kilka sprytnych zabiegów oraz dobrze dopasowane oświetlenie to klucz do sukcesu. Aby optycznie powiększyć łazienkę, na jednej ze ścian zawieśmy duże lustro z wbudowanym oświetleniem LED lub umieśćmy niewielki kinkiet bezpośrednio nad nim. Kolejnym trikiem jest umiejętne rozlokowanie małych punktów świetlnych w postaci halogenów występujących w rozmaitych kształtach. Równie praktycznym pomysłem jest listwa LED umieszczona tuż pod sufitem na łączeniu ściany z podłogą. Najlepiej jednak wybrać te najprostsze. Dodatkowy kinkiet lub plafon powinien znajdować się również w centralnym miejscu łazienki lub tuż nad wejściem. Wybierajmy materiały nietłumiące światła oraz jasne kolory.
Oświetlamy dużą łazienkę
W dużych łazienkach, pełniących również funkcję pokoju kąpielowego, doskonale sprawdzi się dwojaki system oświetlenia – ogólny oraz miejscowy. Funkcję rozświetlenia całego pokoju powierzmy dużej lampie wiszącej, stuprocentowo odpornej na wilgoć. Nie każdy wie o tym, że podczas wykonywania precyzyjnych zabiegów ważna jest nie tylko intensywność lecz również barwa światła. W miejscach, w których wykonujemy np. depilację ciała, zastosujmy oświetlenie chłodne, natomiast tam, gdzie zażywamy relaksu – raczej ciepłe. W przypadku niektórych modeli kluczowe znaczenie ma zabarwienie klosza. Dodatkowe akcenty świetlne powinny znajdować się w kilku lub nawet kilkunastu miejscach, w postaci niewielkich halogenów lub listwy LED. Wygenerowane dzięki nim liczne punkty świetlne dadzą niezwykle urokliwy efekt. Wszak łazienka jest naszym królestwem, musi być zatem atrakcyjna, by czas jaki w niej spędzamy stanowił czystą przyjemność!
Materiał przygotowano we współpracy ze Światło-Cienie: internetowym salonem oświetleniowym.