Hall, przedsionek, przedpokój – różnie nazywa się wnętrze prowadzące do reszty domu i mieszkania. Pełni ono kilka istotnych funkcji, które należy mieć na względzie przy jego projektowaniu, wykańczaniu i wyposażaniu.

Przede wszystkim, jest miejscem, w którym mieszkańcy szykują się do wyjścia i rozbierają się, przychodząc z zewnątrz. Dlatego istotne jest, aby było funkcjonalne pod względem logistycznym. Każdy przedpokój powinien być tak urządzony, aby zarówno goście, jak i mieszkańcy mogli szybko się ubrać i rozebrać. Z tego względu musi się w nim znaleźć się kilka podstawowych elementów, ułatwiających te czynności. Należą do nich szafki i półki na buty, wieszaki i szafy na ubrania wierzchnie, półki lub szafeczki na czapki, rękawiczki i szaliki oraz lustro. Te części wyposażenia są po prostu niezbędne.

Trzeba także mieć na względzie wygodę mieszkańców. Na przykład to, że dzieci są niskiego wzrostu. W przedsionku, z którego korzystają musi zatem znaleźć się nisko powieszony wieszak oraz lustro zainstalowane na poziomie podłogi. Duże lustro doceniają także osoby, które dbają o wygląd i pragną przejrzeć się od stóp do głów. Dzieciom łatwiej jest sznurować buty i ubierać się, jeśli w hallu jest ławeczka, na której można usiąść i postawić np. szkolny plecak. Również przydaje się ona starszym, którzy mają trudności z zakładaniem obuwia na stojąco. Inwestorzy, którzy urządzają przedpokój dla dzieci i starszych powinni także rozważyć zakup bezpiecznych mebli z zaokrąglonymi krawędziami oraz materiałów antypoślizgowych.

Przedpokój można doposażyć praktycznymi dodatkami. Wśród nich znajdują się wieszaki i szafki na klucze, parasolnik oraz stojaki i półki na gazety i pocztę. Jeśli dom lub mieszkanie nie są małych rozmiarów, w przedpokoju warto wygospodarować miejsce na właściwy odkurzacz (np. w pojemniku wspomnianej już ławy), chemię gospodarczą oraz akcesoria zwierzęce (smycze, transportery, kagańce itp.).

Przedpokój stanowi pewnego rodzaju wizytówkę naszego mieszkania. Aby zminimalizować ryzyko powstawania bałaganu, należy skrupulatnie rozplanować całą przestrzeń. Dopilnować, żeby zbyt dużo rzeczy nie leżało na wierzchu (na przykład podzielić miejsce do przechowywania butów na szafkę i stojącą półkę), a akcesoria i materiały sprzyjały utrzymywaniu porządku. Dobrze jest zainwestować w gumową wycieraczkę – ociekacz do butów i łatwy do prania chodnik. Podłoga w przedpokoju powinna być prosta w utrzymaniu. Najlepiej w tym specyficznym wnętrzu sprawdzają się gresy oraz terakota. Panele mogą się szybko rysować, a wykładziny i dywany ciężko jest doprać. Również ściany do poziomu pasa nie mogą się łatwo brudzić. Trzeba je pokryć tynkiem strukturalnym, zmywalną farbą o wyższej jakości lub prostą w czyszczeniu okładziną.

Trzeba zdać sobie sprawę, że przedpokój pełni istotną funkcję reprezentacyjną. Jest to pierwsze wnętrze widziane nie tylko przez gości i mieszkańców, ale również kurierów, listonoszy i akwizytorów. Hall mieszkania i domu musi być jak najpiękniejszy. Jego aranżacja w gruncie rzeczy zależy od mieszkańców. Najważniejsze jest to, aby nie kłóciła się ona ze stylem i kolorem ościeżnic prowadzących z przedpokoju do innych wnętrz oraz ogólnym klimatem całego domu czy mieszkania.

Jeśli pomieszczenie jest duże, może być urządzone w ciemnych, intensywnych barwach – w małych hallach mogą one sprawić, że wnętrze będzie klaustrofobiczne. Stonowane i jasne kolory nadają się do przestrzeni luksusowych oraz klasycznych, przypadają do gustu osobom starszym oraz ceniącym wrażenie czystości. Surowe materiały, minimalistyczne wyposażenie oraz designerskie dodatki często wybierane są przez młodych duchem. Ci także coraz chętniej stosują w przedsionkach farbę tablicową, po której można pisać kredą. Osoby w podeszłym wieku cieszą się z mebli z naturalnych materiałów i klasycznego wzornictwa.

Źródło
Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania w Kielcach – Jagiellońska Point

Poprzedni artykułWycieraczka przed drzwiami
Następny artykułDobroplast – polska marka na światowym poziomie