Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku przyniosło korzyści, ale też straty. Racje w materii poglądów na tę sprawę będą mieli po trochu zagorzali eurosceptycy, jak i zdecydowani euroentuzjaści. Nie da się jednak ukryć, że są kwestie gdzie bez wątpienia otworzenie się Polski na Europę przyniosło wyłącznie plusy.

Niektóre gałęzie biznesu dzięki większej dostępności zewnętrznego finansowania i wprowadzeniu restrykcyjnych wymagań jakościowych w produkcji, były w stanie stać się konkurencyjnymi producentami i odnalazły swoje miejsce na europejskim rynku. Dzięki temu po latach ciężkiej pracy powoli znajdują się marki, z których Polska i Polacy mogą być dumni. Taka sytuacja utrzymuje się między innymi na rynku okien.

Na opublikowanej przez Ministerstwo Gospodarki liście polskich specjalności, które są znaczące na europejskich i światowych rynkach znalazło się miejsce właśnie dla branży okiennej. I nie ma się czemu dziwić. Z roku na rok rośnie sprzedaż zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Polskie okna podbijają Europę nie tylko z uwagi na konkurencyjną cenę, ale też doskonałą jakość. Niektóre z przedsiębiorstw, aż 70% swojej produkcji przeznaczają na eksport. To chyba najlepszy dowód na to jak obcokrajowcy doceniają polskie produkty w tej gałęzi przemysłu.

Rocznie w Polsce produkuje się ok. 13 milionów sztuk okien. Największą grupę stanowią okna pvc, czyli tzw. plastikowe. Ich udział w produkcji to w skali kraju aż 3/4 całości. Niemal 1/4 to okna drewniane, a 2% produkcji to okna stalowe i aluminiowe.

Rok po roku rosną produkcja i sprzedaż. Wyniki poprawiają się na rynku sprzedażowym w Polsce i tak samo jest na rynkach zagranicznych. Największymi odbiorcami polskich okien są Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Słowacja i Czechy. Kraje te przy tym są również największymi odbiorcami polskich drzwi.

Również prognozy rozwojowe na najbliższe 5 lat są bardzo optymistyczne. Jednym z powodów jest rosnące zapotrzebowanie na okna energooszczędne produkowane w głównej mierze właśnie w Polsce. Jest to efekt oszczędności konsumentów, ale też swego rodzaju mody na bycie ekologicznym.

Pośród 2,5 tysiąca producentów okien w Polsce, wielu z nich dysponuje najlepszą technologią i rozwiązaniami technicznymi. To gwarantuje, że nawet przy nieprzychylnych trendach ekonomicznych polskie produkty z dziedziny stolarki okiennej będą broniły się jakością.
Nie ma co ukrywać, że pozycja polskich przedsiębiorstw w Europie umacnia się w wielu branżach.

Produkcja okien może być modelowym przykładem tej tendencji. Wiele firm w krótkim czasie rozwinęło się i wyspecjalizowało, aby głównie poprzez produkty eksportowane przynosić dochód i reklamować polskie produkty poprzez wysoką jakość. Pierwszym z brzegu przykładem może być firma STOLLAR Systemy Okienne, która w krótkim czasie osiągnęła na rynku stabilną pozycję.

Okna pvc, okna drewniane, okna aluminiowe, produkty energooszczędne, okna drewniano-aluminiowe. Paleta polskich wytwórców jest bardzo szeroka. Miło, że jako społeczeństwo możemy być dumni z sukcesów naszych marek za którymi stoi w dużej mierze nasz kapitał.

Poprzedni artykułPracujesz w hałasie – koniecznie zadbaj o słuch
Następny artykułStorczyk – jak pielęgnować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj