Wybierając odkurzacz do zadań specjalnych, który będzie wykorzystywany do sprzątania dużych powierzchni, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. W zależności od potrzeb możemy wybrać model o większym zasięgu, pojemności zbiornika na odpady czy zwiększonej mocy. Ceny sprzętów wahają się kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy.
W przypadku zakupu odkurzacza przemysłowego kluczową kwestią jest moc – im wyższa, tym większa siła ssania. Najlepiej, aby nie była ona niższa niż 1200 W. Równie istotny jest pojemnik na odpady. Oczywiście, jeżeli nie potrzebujemy dużego odkurzacza w zupełności wystarczy nam wariant do 20 litrów. Zbiorniki powyżej 40 litrów uznawane są już za bardzo wydajne – takie odkurzacze przemysłowe znajdują zastosowanie w zadaniach specjalnych, przy sprzątaniu na magazynach i halach.
Co ciekawe, duża masa własna sprzętu nie musi, wbrew pozorom, powodować dyskomfortu w czasie wykonywania prac porządkowych. Producenci coraz częściej decyduje się bowiem na wyposażenie większych modeli w specjalne wózki, które ułatwiają ich transport do kolejnych pomieszczeń, a dzięki temu sprzęty te są jeszcze łatwiejsze w użytkowaniu niż ich standardowe odpowiedniki. A skoro o przemieszczaniu mowa, nie możemy zapominać o przewodzie, którego zasięg musi być na tyle duży, aby osoba wykonująca prace porządkowe, nie musiała co chwilę przepinać wtyczki do innego kontaktu – to bardzo utrudnia normalną pracę.
Klasy odkurzaczy? Jaki wybrać odkurzacz do stolarni, a jaki do sprzątania po remoncie?
Na rynku dostępnych jest wiele odkurzaczy przemysłowych reprezentujących różne klasy. Jeżeli odkurzacz parowy lub piorący nie wystarczą do sprzątania w Twoim biurze, prawdopodobnie potrzebujesz maszyny czyszczącej do zadań specjalnych. Wtedy powinieneś zainteresować się sprzętami:
– klasy L, które sprawdza się przy oczyszczaniu powierzchni z kruszywa czy odpadków stolarskich,
– klasy M dedykowane do zbierania odpadów z farb i gipsów,
– klasy H służą do sprzątania materiałów niebezpiecznych dla zdrowia.