Popularność odkurzaczy centralnych systematycznie wzrasta, stając się jednym ze standardowych elementów wyposażenia domów jednorodzinnych. Takie zjawisko rodzi pytanie – czy jest to efekt wyjątkowej przydatności, czy jedynie przejaw nowej mody na podobieństwo przeżywających drugą młodość kominków?

Pomimo znacznej inwestycji, nie można zaprzeczyć, że centralny odkurzacz posiada wiele zalet, docenianych dopiero w praktyce. Zaś osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie z pewnością tego nie żałują.

Funkcjonalność i wygoda

O odkurzaczach centralnych mówi się od niedawna, dlatego wiele osób wciąż nie wie, jak wyglądają i działają. Instalacja do złudzenia przypomina tę w systemie centralnego ogrzewania. Z tym, że zamiast rur z ciepłą wodą montuje się system rurek do wyciągania kurzu, a miejsce pieca CO zajmuje jednostka centralna.

Ważnym elementem systemu są również specjalne gniazda umieszczone w ścianach wszystkich pomieszczeń, przystosowane do podłączenia węża ssącego. Funkcjonalność sprowadza się do przenoszenia jedynie specjalnego węża, podczas gdy sam odkurzacz pracuje w wyznaczonym dla niego miejscu, zazwyczaj w piwnicy. Jednostka centralna przypomina swoją budową i zasadą działania klasyczny odkurzacz, lecz o znacznie większej mocy (fotografia na wstępie artykułu). Dlatego też jest on w stanie obsłużyć cały budynek. Opróżnianie worka i konserwacja są wymagane raz na kilka tygodni.

Zalety odkurzaczy centralnych

Analizując zasadę działania i sposób użytkowania takiego systemu, można zauważyć, że sprzątanie w domu o dużej powierzchni jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Nie wymaga ono przenoszenia całego sprzętu oraz dostępu do gniazdka elektrycznego, tym samym minimalizując włożony w pracę wysiłek. Dlatego też instalacja centralnego odkurzania najbardziej przyda się w domach wielokondygnacyjnych. Nie można nie wspomnieć o tym, że rozwiązanie to nadaje się dla alergików ze względu na to, że powietrze nie jest wypychane na zewnątrz, tylko gromadzone w jednostce centralnej umieszczonej zazwyczaj w kotłowni.

Odkurzacz centralny to również duża oszczędność czasu, gdyż wyjęcie i podłączenie rury ssącej trwa zaledwie chwilę. System nie wymaga specjalnego schowka na przechowywanie sprzętu. Rura zajmuje niewiele miejsca i można ją umieścić gdziekolwiek. Istotnym elementem jest większa moc ssąca przyczyniająca się do skuteczniejszego czyszczenia dywanów czy wykładzin. Umieszczona w piwnicy jednostka centralna, zbierając kurz i nieczystości, nie rozsiewa ich z powrotem po mieszkaniu niwecząc efekty sprzątania i zwiększając poziom alergenów.

Odkurzacze centralne nie należą zapewne do rozwiązań najtańszych. Jednak analizując korzyści i efektywność przy inwestycji w duży dom wydatek rzędu kilku tysięcy nie wpływa znacząco na budżet. Zaś dla wszystkich użytkowników okazuje się cennym rozwiązaniem.

przekroj

Dodatkowe informacje:

  • „Budujemy dom” [3/2014] – magazyn budowlany, w którym znajduje się materiał na temat odkurzania centralnego
  • Odkurzacze centralne EcoTechnika – strona firmy oferującej sprzedaż i montaż systemów centralnego odkurzania, na której dostępne są szczegółowe informacje o instalacji
  • Korzyści z posiadania odkurzacza centralnego – artykuł skupiający się na zaletach instalacji systemu centralnego odkurzania

Poprzedni artykułIdealne żaluzje do okna w salonie
Następny artykułCyklinowanie podłóg